Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има живот след смъртта: Реанимирани пациенти разказват за усещанията си

27 септември 2023, 15:00 часа • 14379 прочитания

Това не е мит от смъртния одър. Когато умираме - животът ни наистина преминава пред очите ни. Това се казва в изследване на медицинския факултет към университета в Ню Йорк.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Какво виждат умиращите

"Спомням си, че видях татко", разказва един от пациентите, който е бил на смъртно легло, но оцелява.

Още: Това е най-добрият продукт за здрав мозък и добра памет

"Видях различни моменти от живота ми и почувствах гордост, любов, радост и тъга. Всичко това се вля в мен.", разказва друг пациент, върнат към живота от лекарите.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

"Помня някакво творение от светлина... което стоеше до мен. То се извисяваше над мен като огромна кула от сила, но излъчваше само топлина и любов", разказва трети оцелял.

Тези и много други спомени са споделени от хора, които са били със спряла сърдечна дейност. Те са били на прага на смъртта, но лекарите са успели да възстановят сърдечния ритъм и дишането с реанимационни дейности.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Загива ли мозъкът без кислород?

Още: Учени откриха нови мозъчни клетки

Според лекарите 10 минути след спирането на сърцето и дишането дейността на главния мозък спира, заради недостиг на кислород.

Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Но ново изследване на учени от университета в Ню Йорк показва, че това е погрешна представа.

"Има признаци за нормална и околонормална активност на главния мозък, които се запазват в продължение на един час от началото на реанимационните дейности", обяснява в интервю за New York Post доцентът Сам Парния от центъра Langone Health към университета в Ню Йорк. 

"Ние успяхме не само да покажем признаци за ясно съзнание. Ние също така успяхме да покажем, че тези усещания са уникални и универсални. Те се различават от сънищата, илюзиите и бълнуването", коментират още учените.

Още: Кои са най-полезните ядки за мозъка ?

Снимка: iStock

Парния е водещ автор на изследването, чиито резултати са публикувани в сп. Resuscitation. Учените са изследвали активността на мозъка, съзнанието и възприятието на 53 пациенти в 25 болници - основно американски и британски. Всички пациенти са били със спряла сърдечна дейност. 

Мозъкът ни може много повече

Още: 5 навика, които могат драстично да подобрят здравето на мозъка ви

Учените успяват да покажат, че мозъкът е много по-издържлив, отколкото смятат повечето лекари.

"Нашият мозък е много по-жизнеспособен и устойчив към кислородно гладуване, отколкото се е смятало по-рано", убеден е Парния. Той допълва, че този орган е "способен към самовъзстановяване и към нормална мозъчна активност."

От 53 пациенти, преживели спиране на сърцето почти 40% разказват, че са имали спомени и осъзнати мисли. Участниците в изследването са помолили да не бъдат назовавани техните имена.

Още: Лекар: Тези храни са най-полезни за мозъка на пенсионерите

Снимка: iStock

При тези пациенти е наблюдаван скок във вълните на електромагнитното излъчване на мозъка, свързан със засилването на психическата функция - гама вълните, делта, тета, алфа и бета. Това е било регистрирано на електроенцефалограма, както се нарича записът на мозъчната активност, записана с помощта на електроди.

Какво точно се усеща от другата страна?

"Хората, намиращи се на прага на смъртта, по един и същ начин разказват за своите усещания. При тях се засилват съзнанието и чувствата, които стават по-ярки и отчетливи", разказва още д-р Парния, отбелязвайки общите теми, които оцелелите си спомнят.

Още: Учени разкриха какво се случва с мозъка ни, когато прекалим с кафето

Най-често хората, преживели спиране на сърцето, разказват затова, че усещането за пространство се разгръща на 360 градуса.

"Намирайки се в смъртно състояние те възприемат всичко така, сякаш са отделени от тялото си. Те могат да се движат, но остават в болничното помещение и събират информацията. Те чувстват, че са в пълно съзнание", разказва още д-р Парния.

В такова състояние те често наблюдават лекарите и медицинските сестри, които се опитват да им спасят живота, но го правят напълно безгрижно, без страх и безпокойство.

И да - мнозина виждат как пред очите им протича целият им живот.

Още: Лекар: Мозъкът започва да старее на тази възраст, това са симптомите

"По някакъв начин след смъртта целият им живот излиза на преден план. Това е дълбок, целенасочен и съдържателен анализ на живота", допълва д-р Парния.

Такъв преглед на живота няма определен ред. Това е повече потапяне в етиката и морала.

"Тук няма хронология. Това е целенасочена преоценка на това, към което се стремим в живота, нещо като издигането в службата. Главната реалност става това как се държим с другите хора. Това не са случайно изникнали спомени. Тук има нещо много повече", коментира още ученият.

Усещането, че си у дома

Още: Невролог разказва за начините за подмладяване на мозъка с 5 години

Присъства и друга обща тема: усещането за пристигане в много познато място - у дома.

"Възниква чувството за познаване, чувство за завръщане. Те продължават пътуването си в място, което им се струва дом. Интересното е, че това е универсално усещане, еднакво навсякъде - и в САЩ, и в други страни", разказва още д-р Парния.

Снимка: iStock

Още: Ракът се управлява и лекува от мислите: Науката даде някои смайващи отговори (ВИДЕО)

Науката все още не разбира как и защо възникват тези общи за всички усещания. Но според д-р Парния по време на тези усещания, възникващи на прага на смъртта, главният мозък, съсредоточен върху всекидневната си дейност, се отпуска и разтоварва.

Активиране на блокирани функции в мозъка

"Обикновено съществува система, която пречи на достъпа ни до всички аспекти на мозъка. Останалите му функции се блокират. Но когато мозъкът преустановява работата си и се включват защитните механизми за неговото самосъхранение (при спиране на сърцето), тези механизми се изключват", предполагат учените.

В тези случаи се активират други части, които преди са бездействали. Човек получава достъп до всичко в подсъзнанието си, към това, което обикновено е недостъпно, към всички емоции, чувства, мисли и спомени.

Още: 3 невероятни неща, които се случват с мозъка ви, когато следвате средиземноморската диета

"Това не са халюцинации, а напълно реални усещания, възникващи у човека при смъртта", категорични са учените.

Изследванията, проведени от центъра Langone Health и други изследователски организации е пробив в областта на реанимацията, която до сега изоставаше от другите области на медицинските изследвания.

Парния разказва още, че броят на хората, върнати към живота, благодарение на реанимационни действия, е много малък и това е жалко.

"Тези цифри не са много добри. Отчасти заради това, че технологиите не са напреднали съществено от 1960-те години, когато е била създадена кардиопулномалната реанимация", отбелязва д-р Парния.

Още: Металните трактори на Пъркинс: Лекарите смятали, че тези метални пръчки могат да излекуват всичко

"Живях в Рая 5 години": Жена твърди, че е била част от царството небесно (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес