Защо ни е трудно да различаваме лицата на представителите на други етнически групи и раси? Американските учени анализираха сканирани изображения на мозъка на участници в експеримент и направиха неочаквано откритие, съобщава германското списание Der Spiegel, цитирано от БГНЕС.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Изследователите от екипа на Дженифър Еберхард от Станфордския университет в Калифорния са изследвали мозъците на 20 млади доброволци от бялата раса. В три различни експеримента, участниците разглеждали снимки и оценявали как изглеждат заснетите лица", съобщава журналистката Джулия Мерло.
"Резултатът - във всичките три експеримента белите участници са оценили лицата на чернокожите като по-сходни помежду им", пишат изследователите в научното списание "Практики" на Националната академия на науките на САЩ. При разглеждане на снимки на хора с различни цветове на кожата скенерите са показали, че мозъците на включените в експеримента са работили по-бавно и са били по-малко активни като цяло, се казва в статията.
Изследователите стигнаха до заключението, че невроните в мозъка са много по-чувствителни към разликите в лицата на хората от собствената им етническа група (...) Те предполагат, че причината е, че имаме повече контакти с членовете на нашата етническа група и мозъкът има по-силно визуално преживяване. Възможно е контактът с други етнически групи в детството да доведе до това, че невроните след това стават податливи и на разликите между тях, пишат авторите на изследването.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Изследователите подчертават негативните ефекти от невъзможността да се различават лицата на другите раси. "Например, това може да допринесе за развитието на расистки предразсъдъци. Риск има и в това, че хората могат по невнимание да дадат фалшиви показания", обобщава Der Spiegel.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид