Повишен интерес към криптовалутите демонстрират хора, склонни към нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия. Статия за това е публикувана в Personality and Individual Differences.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
В психологията съществува понятието тъмна триада: нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия. Смята се, че тези черти на личността са вредни за другите, тъй като са свързани със склонност към манипулации, самовлюбеност, цинизъм, лъжи и жестокост.
Брет Мартин от Университета на Куинсланд и колегите му са провели онлайн проучване сред 566 души. Той бил предназначен да идентифицира личностните черти на хората, освен това анкетата съдържала въпроси за отношението към криптовалутите. 26% от анкетираните заявили, че притежават някакъв вид криптовалута, а 64% - че са заинтересувани от покупка.
Мъжете надценяват, а жените подценяват своя IQ
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Оказало се, че сред тези, които се интересували от криптовалути, по-често се срещат черти от тъмната триада. Това се отнасяло особено за склонните към макиавелизъм, тоест хора, които прибягват до измама, манипулация и всякакви други противообществени методи, за да постигнат целите си. Според изследователите такива хора купуват криптовалути, защото не се доверяват на държави и политици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Авторите на работата обаче отбелязват, че покупката на криптовалути не говори недвусмисленото за наличието на черти от тъмната триада и че много хора се интересуват от тях по съвсем различни причини. Използваната извадка не е представителна за общата съвкупност и по-скоро проучването служи като отправна точка за по-нататъшни изследвания.
ОЩЕ: СЗО призна продължителната скръб за психично разстройство