Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Езикът на хамелеона се ускорява до 100 км/ч за части от секундата

05 януари 2016, 11:54 часа • 17399 прочитания

Езикът на микрохамелеона е един от най-бързите и най-силните обекти в животинския свят – той се ускорява до 100 км/ч за част от секундата и изработва около 14 киловата енергия на килограм маса, става ясно от статия в сп. Scientific Reports.

"В миналото нашите колеги са измерили силата и скоростта на движението на езика при големите хамелеони, поради което са получили доста скромни показатели. Ние установихме, че по-малките видове от тези влечуги са способни да постигат много повече", казва Кристофър Андерсън от университета Браун в Провидънс (САЩ).

Андерсън изяснил, че хамелеоните се явяват абсолютни шампиони по сила и скорост на движението на езика, и открил тайната на подобна "суперспособност", като наблюдавал с високоскоростна камера как хамелеоните от вида Rhampholeon spinosus и 19 други представители на тези влечуги улавяли щурци.

Тази камера всяка секунда снимала до 3000 кадъра, което позволило на учения много точно да оцени с каква скорост се "изстрелва" езикът и каква сила изработва той, използвайки щурци, които Андерсън прикрепил към специална гъвкава мрежа.

Тайната на необичайната сила и скорост на езика на хамелеона е в това, че неговите мускули се "включват" не по време на изстрелването, а преди това – животното предварително "зарежда" езика си с потенциална енергия, като я запасява в еластичните тъкани на езика. Това помага на езика да получи допълнително ускорение, когато хамелеонът се опитва да улови муха или друго насекомо.

Като сравнил работата на езика на всеки хамелеон, Андерсън забелязал интересна закономерност – колкото по-малко било влечугото, толкова по-силен и бърз бил неговият език и толкова по-голяма била неговата дължина спрямо дължината на цялото тяло. Например споменатият Rhampholeon spinosus притежава език, чиято дължина е 2,5 пъти по-голяма, отколкото на тялото му, а изработваното от него ускорение е пет пъти по-високо, отколкото при големите 60-сантиметрови хамелеони от вида Furcifer oustaleti.

Този привидно необичаен феномен има напълно логично еволюционно обяснение – колкото по-малко е животното, толкова по-бърз е неговият метаболизъм и толкова повече му се налага да яде с поправка на масата на неговото тяло. Поради тази причина неголемите хамелеони не могат да си позволят да сгрешат при улавянето на насекомо, затова им се налага да притежават толкова мощен и ненаситен в енергиен план език, заключава Андерсън.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес