Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древните шумери използвали хибридни бойни магарета

15 януари 2022, 08:55 часа • 19931 прочитания

Учените са установили, че жителите на Древна Месопотамия са използвали хибридни магарета. Съответната статия е публикувана в списанието Science Advances.

Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски

Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море

Според изображения и текстове, датиращи от около 4500 години, елитът на Древна Месопотамия е използвал някакъв вид ездитни животни. Дълго време за учените беше загадка какви животни са били това, тъй като опитомяването на конете се е случило малко по-късно. В текстовете върху клинописните плочи понякога се споменава престижното животно, наречено кунга, което било с висока цена. По-специално те били впрягани в бойни колесници.

Учени от френския институт Жак Моно са изследвали генотипа на кунга, образци от които били получени от богати погребения в Ум ел-Мара, Северна Сирия. Те сравнили тяхната ДНК със съвременни и древни коне и магарета от Гьобекли тепе.

Оказало се, че заровените там животни са хибриди между женски домашни магарета и мъжки хемипе (сирийски диви магарета; не е ясно дали са едно и също с куланите). Тези хибриди рядко давали потомство и за тяхното възпроизводство било необходимо да се улови нов мъжки екземпляр. Една такава ловна сцена е изобразена по-специално на барелеф в Ниневия.

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

Снимка: Eva-Maria Geigl/IJM/CNRS-Université de Paris

Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Вместо да опитомяват дивите коне, обитаващи региона, шумерите произвеждали и използвали хибриди, съчетавайки качествата на двамата родители, за да произведат потомство, което е било по-силно и по-бързо от магаретата, но по-управляемо от хемипе.

 

Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес