Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древен амулет с цар Соломон, пронизващ дявола, сочи към липсваща част от Библията

24 ноември 2024, 10:28 часа • 2127 прочитания

Рядък амулет от V век, изобразяващ цар Соломон на кон, който пронизва дявола, може да потвърди липсващото писание, което твърди, че Соломон е имал власт над злото, пише Daily Mail.

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

1600-годишната бронзова висулка, намерена в Турция, включва изображения на Соломон, побеждаващ дявола, с древногръцки надпис „Нашият Господ победи дявола“.

Археолози доказаха връзката между цар Соломон и Савското царство

Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Karabük University

Соломон, синът Давидов, е бил в центъра на глава, написана между I и V век сл. Хр., но не е била приета в каноничната Библия поради акцента върху магията и демонологията.

Озаглавена „Заветът на Соломон“, частта започва с Архангел Михаил, който подарява на Соломон магически пръстен. Този пръстен му позволява да призове всеки демон, да го принуди да разкрие името си, целта си и да бъде покорен. С това знание Соломон кара демоните да построят Първия храм в Йерусалим. Известно е, че в многобройни древни митове, истории и исторически разкази се твърди, че Соломон е бил велик магьосник и алхимик.

Археолози, работещи в древния град Адрианопол, са открили амулета сред руините на военно съоръжение, което предполага, че той е бил носен от воин със съзнанието, че Соломон може да отхвърли силите на злото. На гърба на амулета са изписани имената на четирите най-висши ангели (архангели), известни в исляма като мукарабун (приближени до Аллах), които са пазители на четирите краища на света (Книга на Енох 9-1): Азраил, Гавраил, Михаил и Исрафил. Това подкрепя идеята, че амулетът е използван като символ на защита.

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Соломон е представен в три книги от Библията, като в 3 Царе 3:12 се казва, че Бог го е надарил с „мъдро и разумно сърце, така щото преди тебе не е имало подобен на тебе, нито подир тебе ще се издигне подобен на тебе“.

Библията също така описва как той генерира изключителна мъдрост и богатство.

Във 2 Летописи 1:11-12 се пише: „Понеже си имал това в сърцето си и не поиска богатство, имоти и слава, нито живота на ония, които те мразят, нито поиска дълъг живот, но поиска за себе си мъдрост и разум за да съдиш людете Ми, над които те направих цар, дават ти се мъдрост и разум; при това ще ти дам богатство, имоти и слава, каквито не са имали царете, които са били преди тебе, нито ще имат някои след тебе.“

Но „Заветът на Соломон“ разказва друга страна на богатия цар, който се бори с демони – и амулетът подсказва, че древните хора са вярвали, че историите са истина.

„Амулетът изобразява пророк Соломон на кон, държащ копие, побеждаващ дявола – казва доц. д-р Ерсин Челикбаш от Катедрата по археология в университета в Карабюк. – Пророк Соломон е важна фигура и в трите свети религии. Докато той се споменава като владетел в Тората и Библията, той също се приема като пророк в исляма.“

„Изображението на пророк Соломон върху висулката ни изненада и разкри важността на артефакта за анадолската археология. На висулката е написана фразата „Нашият Господ победи злото“. Разбираме, че той също е смятан за защитна фигура на кавалеристите от римския и византийския период в Адрианопол“, казва д-р Челикбаш.

Четиримата конници на Апокалипсиса

Karabük University

Ангелите, споменати на гърба на висулката, също са част от различни религии.

Азраил е ангелът на смъртта в исляма, той е отговорен за съпровождането на душите на починалите в отвъдното и се появява в апокрифния „Апокалипсис на Петър“. Преди създаването на човека Азраел се оказва единственият ангел, достатъчно смел да слезе на Земята и да се изправи срещу ордите на Иблис (Шейтан, дяволът в исляма), за да донесе на Бог материалите, необходими за създаването на човека.

Исрафил е архангел, който свири с тръба, за да сигнализира за Деня на Страшния съд. Застанал на Йерусалимската планина, Исрафил със звук на тръба ще възвести възкресението на мъртвите за Страшния съд. Наричан е също Ангелът на музиката. Исрафил предава повелите на Аллах на другите ангели. Три пъти на ден и веднъж през нощта Исрафил плаче над мъките на грешниците в ада.

Гавриил (Габриел) е архангел, който в християнството, юдаизма и исляма предава посланията на Бога: той известява Дева Мария за предстоящото рождение на Исус Христос и нейната смърт, а на Мохамед диктува Корана. Той е един от ангелите мукарабун в исляма, където е известен под името Джибрил (Джабраил). Това име буквално означава „Всевишният е моята сила“ или „Силата на Господа“.

Архангел Михаил е главният архангел , главният пазител на Небесното царство и главен страж на Божия закон. Името му буквално преведено означава „Кой е като Господ?“. Най-често е изобразяван на входа на храма, въоръжен с меч и носещ писание, подканващо към влизане вътре с чисто сърце и чисти мисли. Считан е за помощник на хората в ежедневната битка с демоните на злото.

Д-р Челикбаш и екипът му смятат, че висулката е християнски артефакт.

Древният град Адрианопол е основан на мястото на тракийското селище Ускудама, основано от траки, обитавали региона от I в. пр.н.е. до VIII век от н.е. По-късно обаче градът е възстановен от римския император Адриан около 124 г. сл.н.е. и днес се нарича Одрин.

Д-р Челикбаш и неговият екип работят на мястото от 2003 г., като са открили древни римски реликви и структури, включително две бани, две църкви, театър, скални гробници, монументална ниша, вила и квадратна, укрепена сграда. През 2021 г. те откриха желязна маска за лице, която вероятно е била носена от опитен член на римската кавалерия преди около 1800 години.

Археолози опровергаха една от известните библейски истории за цар Соломон

„Рим планира да направи защитата си в далечния край [на своята империя], като изгради бази срещу всички видове опасности, които могат да дойдат от региона на Черно море към неговата територия“, обяснява д-р Челикбаш. „Смятаме, че Адрианопол е един от тези отбранителни военни градове.

„[Маската] принадлежи към императорския период. Много вероятно – когато разгледаме подобни примери – от III век сл. Хр.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес