"Няма все още научни данни за ниво на протекция на антителата. Това, което обаче е абсолютно сигурно е, че наличието на антитела доказва прекарана инфекция.“ Това каза в интервю за БНР имунологът доц. Снежина Михайлова, член на Експертния съвет по клинична имунология.
Още: Чиксулубският астероид унищожил динозаврите, но дал тласък на живота в океана
Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история
Според нея въпросът е да се обхванат лица, които са прекарали инфекцията, но поради някаква причина до момента или не са направили PCR, или са се лекували и самолекували вкъщи, или са изкарали заболяването безсимптомно.
„Не може да има дискриминация спрямо лица, които са били инфектирани и са прекарали Covid инфекцията, в сравнение с ваксинираните. Редно беше тези лица също да се обхванат по някакъв начин и да се регистрират като серопозитивни, тоест имащи антитела.“
Какъв е прагът на протекция е спорен въпрос, дадени са ориентировъчни стойности, но това важи по същия начин и за ваксинираните, отбеляза доц. Михайлова в предаването „Преди всички“.
Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания
„Там също не може да се каже над какъв праг на стойности на антителата можем да се очаква пълна протекция.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува
Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести
Методиките за тестовете са ясни и точни, категорична е Снежина Михайлова. По думите ѝ мерната единица между лабораториите е унифицирана, но при малките лаборатории ще се наложи адаптиране към стандарта за издаване на резултат за антитела, докато големите лаборатории, които работят отдавна с тези тестове, ще влязат в час за броени дни.
„Има си алгоритми за оценка, за преизчисляване, така че резултатът в крайна сметка да бъде унифициран – да няма влияние на видовете, на самия тест или апаратурата, която се използва, за крайния резултат.“
Запитана дали са възможни фалшиво положителни резултати за антитела, доц. Михайлова посочи, че това са казуистични случаи, които са единици, много рядко явление“.
Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк
Още: Можел ли е спинозавърът да плува? Свирепият динозавър разпалва дебат