"Няма все още научни данни за ниво на протекция на антителата. Това, което обаче е абсолютно сигурно е, че наличието на антитела доказва прекарана инфекция.“ Това каза в интервю за БНР имунологът доц. Снежина Михайлова, член на Експертния съвет по клинична имунология.
Още: Учените се страхуват от мумията Башири: Никога няма да разберем нейната тайна (ВИДЕО)
Още: Крачка към Кивота на Завета: Откриха къде е скрит
Според нея въпросът е да се обхванат лица, които са прекарали инфекцията, но поради някаква причина до момента или не са направили PCR, или са се лекували и самолекували вкъщи, или са изкарали заболяването безсимптомно.
„Не може да има дискриминация спрямо лица, които са били инфектирани и са прекарали Covid инфекцията, в сравнение с ваксинираните. Редно беше тези лица също да се обхванат по някакъв начин и да се регистрират като серопозитивни, тоест имащи антитела.“
Какъв е прагът на протекция е спорен въпрос, дадени са ориентировъчни стойности, но това важи по същия начин и за ваксинираните, отбеляза доц. Михайлова в предаването „Преди всички“.
Още: 8 момичета били принесени в жертва в Месопотамия преди 5000 години
Още: Глад заплашва планетата: Учени с нови данни за растенията, които ни хранят
„Там също не може да се каже над какъв праг на стойности на антителата можем да се очаква пълна протекция.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубен ръкопис на легендата за Мерлин и крал Артур е разчетен за първи път след векове
Още: Първа успешна трансплантация на черен дроб от прасе на човек: Резултатите са революционни
Методиките за тестовете са ясни и точни, категорична е Снежина Михайлова. По думите ѝ мерната единица между лабораториите е унифицирана, но при малките лаборатории ще се наложи адаптиране към стандарта за издаване на резултат за антитела, докато големите лаборатории, които работят отдавна с тези тестове, ще влязат в час за броени дни.
„Има си алгоритми за оценка, за преизчисляване, така че резултатът в крайна сметка да бъде унифициран – да няма влияние на видовете, на самия тест или апаратурата, която се използва, за крайния резултат.“
Запитана дали са възможни фалшиво положителни резултати за антитела, доц. Михайлова посочи, че това са казуистични случаи, които са единици, много рядко явление“.
Още: Какво е Синдром на празната чиния: Основните причини да изяждаме всичко, дори да не искаме
Още: Научен бунт срещу Мъск: Наследниците на Нютон, Дарвин, Айнщайн и Хокинг казват "стоп"