Горещият въпрос дали динозаврите са били топлокръвни като бозайниците и птиците или са били студенокръвни като влечугите, рибите и земноводните, най-после получава задоволителен отговор - някогашните властелини на Земята попадат в "среден" клас между тях, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс", предаде БТА.
В продължение на еони динозаврите са били доминиращите сухоземни създания на планетата, преди да изчезнат от лицето й преди 65 милиона години. Въпросът дали са били топлокръвни или студенокръвни се разисква отдавна.
Авторите на настоящото проучване са направили оценка на метаболизма на множество динозаври, използвайки формула, базирана върху телесната им маса, която се изчислява въз основа на големината на бедрените кости, и процентите на растеж. За тях учените съдят по растежните пръстени във фосилизирани кости, които напомнят на тези при дърветата. Специалистите са анализирали 21 вида динозаври, сред които хищните тиранозавър и алозавър, растителноядният апатозавър, наподобяващият птицечовка тенонтозавър и птицеподобният троодон, както и редица бозайници, птици, костни риби, акули, гущери, змии и крокодили.
"Резултатите от проучването ни показват, че процентите на метаболизъм и растеж при динозаврите не са характерни нито за топлокръвните, нито за студенокръвните организми, а по-скоро ги поставят в "среден" клас между съвременните топлокръвни и студенокръвни създания. Казано накратко, динозаврите са имали физиология, каквато не се среща в съвременния свят", обяснява Брайън Енкуист от изследователския екип от университета на Аризона.