Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Динозаври vs. глобалното затопляне. Справяли са се по странен начин

25 юли 2023, 21:21 часа • 4552 прочитания

Малко известно е, че епохата на динозаврите е била изключително гореща. През Мезозойската ера температурите са били средно с около 6 до 9 градуса по-високи от днешните. Именно тогава тиранозаври, трицератопси и други праисторически гиганти са обитавали Земята и океаните.

Мезозоят започва преди 250 милиона години и е приключил преди 65 милиона години. Тогава концентрацията на вредния за климата въглероден диоксид в атмосферата е била 16 пъти по-висока от настоящите нива.

Динозаврите са допринасяли за затоплянето

Науката предполага, че самите динозаври са допринасяли за високите емисии метан. Те са се оригвали и са изпускали газове, подобно на кравите днес, насърчавайки по този начин праисторическото глобално затопляне. В същото време древният континент Пангея се е разделял, което довело до формирането на днешните континенти. По време на този процес са изригвали и гигантски вулкани. В атмосферата съответно са били изхвърляни огромни количества парникови газове, които значително са допринесли за повишането на температурите.

Киселинните дъждове, окиселяването на океаните и сериозната промяна в химическия състав на почвата и водите причинили едно от най-масовите изчезвания на видове на планетата. За динозаврите обаче условията за живот всъщност са се подобрили.

ОЩЕ: Как биха изглеждали динозаврите сега, ако не бяха изчезнали

Защо динозаврите са били по-адаптивни от хората?

Глобално затопляне днес е много далеч от рекордните температури на праисторическите времена. Но в сравнение със средата на 19 век температурите са се покачили с цели 1,1 градуса. Това е периодът след индустриализацията, в които се изгарят все повече въглища, нефт и газ. Тези процеси ускоряват предизвиканото от човека изменение на климата.

Състоянието на екосистемите на всички континенти продължава да се влошава - както в селските и градските райони, така и в горите и океаните. Ако глобалното затопляне достигне до 1,5 градуса, то сушите ще продължават средно с 5 месеца по-дълго. При 2 градуса те вече ще се удължат с 8 месеца, а при 3 градуса - с цели 19 месеца.

Според Междуправителствен панел за климатични промени, ако емисиите парникови газове не бъдат овладени, Земята ще стане с поне 3 градуса по-топла до края на този век. Последиците ще включват тежки наводнения, бури, покачвания на морското равнище и екстремни топлинни вълни. Затова учените определят климатичната криза като екзистенциална заплаха за човечеството.

ОЩЕ: Астероидът, убил динозаврите, предизвикал най-страшното цунами в историята

В праисторическите времена, когато не са съществували нито хората, нито тяхната инфраструктура, положението било съвсем различно. Фактът, че динозаврите са се справяли сравнително добре с повишените температури в продължение на милиони години, се дължи основно на един фактор - имали са време да се адаптират.

Животните могат да се адаптират, ако промяната е бавна

Въпреки че концентрацията на въглеродния диоксид в атмосферата е била изключително висока в епохата на динозаврите, тогава тя се е вдигала много бавно. Това е ставало в продължение на много милиони години, обяснява пред ДВ Георг Фойлнер от Института за изследване на въздействието върху климата в Потсдам. "Природата може да се адаптира при бавна промяна. Животинските видове, които не обичат толкова топлината, могат да се преместят на по-високо - в посока към полюсите. Или просто могат да се адаптират чрез еволюционни процеси."

Фойлнер казва, че в момента ние изгаряме много изкопаеми горива за много кратко време, като се освобождават големи количества въглероден диоксид, съхраняван в природата в продължение на милиони години. През Мезозоя планетата се е затопляла с няколко градуса по Целзий в продължение на много милиони години. Днес обаче хората са променили радикално климата само в рамките на 2 века.

ОЩЕ: Защо птеродактилите не са динозаври?

Способността за адаптиране към затопляването също има своите граници, обяснява експертът. "Така че, ако в някои региони стане наистина изключително горещо, може да се окаже, че тези те вече не са подходящи за обитаване от определени животински видове или от хората, защото просто има определени физиологични граници, до които тялото може да издържи."

Затоплянето днес е драстично. До 2030 г. само за адаптиране към по-високите температури ще трябва да бъдат инвестирани над 300 милиарда долара в световен мащаб, включително за защита от наводнения и в системи за водоснабдяване и ранно предупреждение. Освен това са необходими милиарди, за да се намалят парниковите газове, да се премине към възобновяеми енергийни източници и да се ограничи предизвиканото от човека глобално затопляне.

Промяната на климата се оказала фатална за динозаврите

Ако изменението на климата се случи прекалено бързо, проблемите застрашават не само за хората, но и за останалия живот на Земята. Предишните пет масови изчезвания на видове са били свързани именно със сериозно затопляне или охлаждане на планетата. Както и с променени химични цикли в океаните и на сушата.

ОЩЕ: Последствията от метеорита, погубил динозаврите, се оказаха по-сериозни

Ударът от астероид преди около 66 милиона години вероятно е вдигнал в атмосферата огромен облак прах. Заедно с това е причинил и силни вулканични изригвания по целия свят. Небето е потъмняло и темпаратурите на планетата драстично са спаднали, което не е оставило недостатъчно време за адаптация дори на динозаврите. Това е довело както до тяхното изчезване, така и на около 67% от всички видове на планетата.

Учени предупредават, че в следващите десетилетия можем да станем свидетели на изчезването на един милион от общо осем милиона познати биологични вида на планетата.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес