Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България била част от древния континент Балканатолия

22 февруари 2022, 13:06 часа • 28969 прочитания

Преди 34 милиона години Балканатолия, от която българските земи са били част, пряко свързвала Азия със Западна Европа и азиатските животни пристигали тук през този мост, измествайки древната фауна.

В епохата на еоцена, преди между 55 и 34 милиона години, Западна Европа е била отделена от Централна Азия и техният животински свят бил много различен. В Европа се срещали изчезналите днес палеотерии, в Азия – много древни представители на бозайници, които съществуват днес. Ключови промени настъпили преди около 34 милиона години, когато земната биосфера преживяла измиране, макар и не най-голямото. Към края на този пероид много примитивни бозайници изчезнали и бившите обитатели на Европа били заменени от новодошлите от Азия. Фауната приела повече или по-малко съвременния си вид.

Но пътят на животните към Западна Европа трябвало да минава през изключително неблагоприятните северни райони и как точно азиатските бозайници са го направили, не е много ясно. Те може да са прекосили дъното на сегашното Източно Средиземноморие, което по време на еоцен-олигоценското измиране било сухоземен мост и пряко свързвало Близкия изток с Централна и Западна Европа.

Свидетелствата за краткото съществуване на континента Балканатолия (Balkanatolia) са открити от Алексис Лихт и колегите му от Френския национален център за научни изследвания (CNRS). Статията им е публикувана в Earth-Science Reviews.

Изображение: Alexis Licht, Grégoire Métais, CNRS

Учените изследвали много вкаменелости от съответния период, открити в района на Балканите и Анадола, следвайки промените в местната фауна. Тази палеогеографска реконструкция разкрила сложната история на региона, който преживял поредица от потъвания и нови издигания с временното образуване на малък континент.

Преди около 50 милиона години Балканатолия е била изолирана от съседите си и обитавана от екзотични животни, различни от обитателите както на Европа, така и на Азия. След това обаче захлаждането, нарастването на полярните ледени шапки и понижаването на морското равнище освободили нови земни площи и Балканатолия свързала сегашния Близък изток директно с Централна и Западна Европа.

Съдейки по откритите останки, именно през Балканатолия азиатските животни, включително гризачи и копитни животни, може да са проникнали в Европа. Датирането показва, че този процес е започнал още преди еоцен-олигоценското измиране, което само завършило изместването на европейските ендемити от пришълците от Азия.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес