Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бременността променя структурата на мозъка (ВИДЕО)

18 септември 2024, 07:50 часа • 1254 прочитания

По време на бременността се променя не само тялото, но и нервната система на жената. Подробно изследване, сравняващо структурата на мозъка преди зачеването, по време на бременност и след раждането, са публикували учени от САЩ.

Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Известно е, че бременността променя организма на жената и тези промени могат да засегнат не само периода на износването на детето, но и по-нататъшния живот. Например според последните изследвания трудната бременност (както и тийнейджърската) е способна да увеличи риска от преждевременна смърт, а раждането – да обърне биологичното стареене.

Лекари в помощ на пациентите: Предтерминно раждане

Специалисти от Калифорнийския университет в Санта Барбара и Ървайн, както и от Националния институт по здравеопазване (всички в САЩ) са проучили как бременността засяга мозъка на жената. Резултатите от тяхното изследване, което може да се счита за една от първите изчерпателни карти на невроанатомичните промени преди, по време и след бременност, са публикувани в списанието Nature Neuroscience.

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Учените наблюдавали процесите, настъпили в мозъка на здрава 38-годишна жена във връзка с бременността. Тя преминала 26 изследвания с ядрено-магнитен резонанс: четири пъти три седмици преди зачеването, 15 пъти по време на бременността и седем пъти две години след раждането. Резултатите от сканирането били съпоставени с показателите на осем души от контролната група.

Изследователите установили, че обемът и дебелината на мозъчната кора на жената са намалели значително към деветата седмица от бременността. Особено силно това се проявило в мрежата на пасивния режим на мозъка, която е свързана със социалното познание. В същото време обемът на вентрикулите и цереброспиналната течност се увеличили, а микроструктурата на бялото вещество станала по-цялостна. Тези процеси били свързани с факта, че нивото на хормоните прогестерон и естрадиол се повишава при бъдещата майка.

Някои изменения, като намаляването на обема и дебелината на кората на главния мозък, се запазили две години след раждането. Други, напротив, след около два месеца се върнали към нивото, което ЯМР записал преди зачеването.

Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?

Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност

По думите на авторите на статията резултатите имат потенциал да променят разбирането за невронните изменения, свързани с бременността. Тази информация може да бъде полезна за поддържане на психичното здраве на жената през перинаталния период (от 28-ата седмица на бременността до седмия ден от живота на новороденото).

Какви са първите признаци на бременността, които остават незабелязани

Но както отбелязват учените, е необходимо да се установи дали измененията ще бъдат същите и при други бъдещи майки, както и да се анализират по-дългосрочното въздействие на бременността върху мозъка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес