Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богатството на Нютон било натрупано от злато от сенките на робството

08 декември 2024, 08:00 часа • 2224 прочитания

В коридорите на Кралския монетен двор, където златото тече като вода във формите за монети, Исак Нютон – легендарният учен, направил революция във физиката – трупа своето състояние.

Но нова книга разкрива, че богатството на Нютон, натрупано по време на поста му като управител и впоследствие магистър на монетния двор, е имало по-тесни връзки с трансатлантическата търговия с роби, отколкото се е признавало преди.

Исак Нютон и изгубените ръкописи на "Божествения план"

Според това разкритие Нютон е не само новаторски мислител, но и продукт на своето време, дълбоко преплетен с мрачните реалности на най-лошата форма на човешка експлоатация.

Богат учен в Кралския монетен двор

Когато Исак Нютон поема поста на управител на монетния двор през 1696 г., това бележи рязка промяна в кариерата му. Някога скромен преподавател, печелещ 100 паунда годишно (около 36 000 паунда според днешните термини) в Кеймбридж, скоро доходите на Нютон скачат до почти 3500 паунда годишно – което се равнява на 1,26 милиона паунда днес. Към момента на смъртта му сред инвентара му са сребърни тенджери – белег на богатство в Англия от XVIII век.

Но какво подхранва тази необикновена трансформация? Според „Сънят на Рикардо“ – нова книга на Нат Дайър, това е злато – по-специално злато, добито в Бразилия от поробени африканци.

It's publication day!
A book 🧵https://t.co/BQgNUWnWqg pic.twitter.com/NlWnb8c4Y5

— Nat Dyer (@natjdyer) November 26, 2024

„Показвам, отчасти със собствената му кореспонденция, дигитализирана от проекта „Нютон“, че той се е възползвал предимно от златото от Бразилия, добито от поробени народи“, казва Дайър пред The Guardian.

По време на 30-те години на Нютон в Кралския монетен двор Англия сече приблизително £14 милиона в златни монети – удивително количество, еквивалентно на това, което е било произведено през предходните 136 години, взети заедно. Голяма част от това злато идва през Португалия, чиито разширяващи се минни операции в Бразилия разчитат до голяма степен на поробен труд.

Британските търговци, търгуващи в Лисабон, получават плащания в злато, което след това се отправя към Лондон, за да бъде сечено. Нютон, като магистър на монетния двор, печели малка такса за всяка произведена монета, което го прави финансово заплетен с търговията с роби, необходима за добива на злато в Южна Америка.

Нютон налага ефективност

Мандатът на Нютон в монетния двор е белязан от смесица от блясък и авторитаризъм. Решен да защити целостта на британските монети, той изкоренява вътрешната корупция и налага строги мерки за ефективност. Под негово наблюдение в Монетния двор печалбите скачат – както и непопулярността на Нютон сред персонала.

Той преследва фалшификаторите с безмилостно усърдие, гледайки на фалшификатите като на пряка заплаха за нацията. Нютон лично разследва престъпни мрежи, като понякога използва шпиони, за да проникне в техните редици. Неговите усилия водят до сурови наказания, като това за фалшифициране често е екзекуция. Методите му печелят едновременно похвала и презрение. Затворник в Нюгейт нарича Нютон „негодник“ и се заклева да го застреля, ако крал Джеймс някога се върне на власт.

Един оцелял анонимен сатиричен стих от времето обвинява Нютон, че се е поддал на алчността:

Принципите, по които хората се движат,
са частен интерес, основан на самолюбие;
дотук се простира тяхната любов или омраза
както обслужва техните собствени договорени цели.

Сенките зад блясъка

Кореспонденцията на Нютон предоставя недвусмислени доказателства за познанията му за произхода на златото. През 1701 г. той пише: „Не можем да имаме кюлчета освен от Западна Индия [Южна и Централна Америка], принадлежаща на Испания и Португалия.“ Друго писмо, написано през 1717 г., описва Западна Англия като „пълна със злато“ от Португалия.

„Той е бил в самия център на тази златна треска – обяснява Дайър. – Колкото повече злато се изливало в Лондонската кула, толкова по-богат ставал той.“

Въпреки неуспехите, включително тежките загуби при прословутия крах на големия балон с търговията с Южното море, Нютон умира като богат човек, чието състояние е дълбоко свързано с експлоатацията на поробени хора.

За историци като проф. Леонардо Маркес от Федералния университет Флуминенсе в Бразилия финансовите връзки на Нютон с робството не са изненадващи. „Всички, замесени в банкирането и финансите в началото на XVIII век във Великобритания, в известен смисъл са били свързани по някакъв начин с историята на робството и търговията с роби в Бразилия“, казва Маркес пред The Guardian. Фигури като Джон Лок и Чарлз Давенант, съвременници на Нютон, открито пишат за тези икономически зависимости.

Ябълката на прогреса. Митове за Исак Нютон

Заплитането на Нютон с търговията с роби може да опетни пиедестала, върху който стои, но учените твърдят, че това не заличава приноса му към науката.

„Не мисля, че това трябва радикално да промени всеки аспект от това, което мислим за Нютон“, казва Дайър. „Той е мислител, определящ епохата. Но дори и най-великите учени са част от времето си.”

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес