Въпреки че лакирането на ноктите изглежда нещо напълно безвредно, за някои видове маникюр се използват специални ултравиолетови сушилни. И ето че те, както се оказва, могат не само да увредят нашата ДНК, но дори да причинят рак.
Не е необичайно да видите ултравиолетови сушилни в салоните за маникюр, които използват определен диапазон от UV лъчение (340 – 395 нанометра) за бързо втвърдяване на гел лак. И докато ултравиолетовата радиация, която се използва в солариумите (с дължина на вълната 280 – 400 нанометра), отдавна е призната за канцерогенна, то за лъчението на сушилните за нокти няма много информация.
Посетителите на салоните за маникюр смятат, че тези устройства са напълно безопасни, но всъщност досега никой не е изследвал ефекта им върху човешкото здраве на молекулярно и клетъчно ниво. Сега изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего (САЩ) са решили да разгледат този въпрос и резултатите от тяхната работа са тревожни.
Учените използвали три вида клетъчни култури – кератиноцити от човешка кожа, човешки фибробласти и ембрионални фибробласти на мишка – те били изложени на ултравиолетова светлина от сушилня за нокти. Оказало се, че само 20 минути въздействие довели до гибелта на 20 до 30 процента от клетките, докато три последователни 20-минутни експозиции причинили смъртта на 65 до 70 процента от клетките.
Впрочем оцелелите клетки също пострадали: внимателното им изучаване разкрило увреждане на ДНК и митохондриите. Те били аналогични на тези, които се наблюдават при рак на кожата. Въпреки че част от уврежданията се възстановили с течение на времето, останалите били достатъчни, за да доведат рано или късно до злокачествена клетъчна трансформация.
Разбира се, 20 минути въздействие са много по-дълго от средното време за втвърдяване на гел лака (от 10 секунди до 3,5 минути), но трябва да се има предвид, че например при изсушаване на нокътя на всеки пръст поотделно ефектите се сумират и общото време, през което ръката е под сушилнята, може да бъде дори повече. Освен това животът на такъв маникюр е около две седмици, след което трябва да се поднови отново с използването на сушилня.
Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.