Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози търсят изгубени цивилизации в Балтийско и Северно море

02 ноември 2023, 09:09 часа • 2149 прочитания

Подводни археолози започнаха да търсят възможни изчезнали цивилизации, следи от които биха могли да останат на дъното на Северно и Балтийско море. Това се случва в рамките на международния изследователски проект SUBNORDICA, съобщава Heritage Daily.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

ОЩЕ: Мистериозни руини се крият на дъното на езерото Ван

Изследователският проект SUBNORDICA има за цел да разкрие тайните на древни пейзажи и възможни цивилизации, съществували преди последната ледникова епоха. Учените отбелязват, че преди около 15 000 години морското равнище е било с около 130 метра по-ниско от днешното, с допълнителни 3 милиона квадратни километра земя в Северно и Балтийско море, като крайбрежни равнини, езера, речни долини, брегови линии и крайбрежни острови.

Според авторите на изследването „сега изгубени в морето след глобалните климатични промени, тези пейзажи остават почти изцяло неизследвани. Днес те са застрашени, тъй като светът развива крайбрежните шелфове“.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

За да улесни изследването на ландшафта от каменната ера и останките от древни селища в Северно и Балтийско море, Европейският съюз е отпуснал 13,2 милиона евро финансиране на SUBNORDICA. Това изследователско сътрудничество се организира от университета в Брадфорд (Великобритания) в партньорство с музея Мосгард и университета в Орхус (Дания), Института за исторически крайбрежни изследвания на Долна Саксония във Вилхелмсхафен (Германия) и университета Флиндърс (Австралия).

ОЩЕ: Открит е легендарен изгубен град, погълнат от океана

„Потопените ландшафти на континенталния шелф са голяма празнина в нашето разбиране за човешката история и тяхното изследване е световно предизвикателство – казва Джеф Бейли, почетен професор по археология в Университета на Йорк и професор по археология в университета Флиндърс. –Този проект ще обедини необходимата концентрация на ресурси и експертен опит, за да постигне решителен напредък в познанието, особено в изследването на по-дълбоко лежащите ландшафти, които са били потопени в резултат на следледниковото покачване на морското равнище.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес