Археолози са открили останки на елинистично светилище с надпис, свързан с град от Омировата „Илиада“, пише Heritage Daily.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според гръцкото министерство на културата разкопките са били извършени в близост до пристанище Агиокампос. Екипът учени е открил сгради от елинистическия период, изградени от алабастър и местни каменни източници. Находките са от около III-II век. пр.н.е. Обектът се намира в подножието на планината Мавровуни, която се простира до скалистите брегове на северно Егейско море.
Археолозите са открили множество архитектурни елементи, включително антаблеман – хоризонтален елемент над колонада, пет капитела в дорийски стил, основи на статуя, част от колони, крак на мраморна пейка и две мраморни глави, изобразяващи деца. Сред другите находки са метални пирони, накрайници на стели, бронзови пръстени, тесалийски и македонски бронзови монети, както и глинени лампи, съдове за пиене и фрагменти от амфори.
Учените са открили и плочки, носещи имената на собствениците на керамични магазини, като най-забележителната находка е плочка с надпис, който може да се свързва с Мелибея, град и полис в древността.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Така археолозите смятат, че са открили древния град Мелибея – той е споменат от Омир във Втората песен на Илиада, т.нар. Списък на корабите. В този пасаж поетът изброява всички гръцки градове, участвали в похода срещу Троя при цар Агамемнон. Градът се споменава и от други древногръцки писатели в по-късни съчинения, но липсват данни за точното му местоположение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
По-рано в Турция бяха открити варовикови глави на най-известните древногръцки богове.