Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха астрономически карти на древните пуебло

16 декември 2023, 09:40 часа • 34109 прочитания

Археолози от Ягелонския университет (Полша) прекараха няколко години в проучване на селищния комплекс Castle Rock Pueblo, разположен на платото Меса Верде (югозападно от Колорадо, САЩ). Те се интересували от артефакти и паметници на древните пуебло – предците на група северноамерикански индиански народи.

Най-ранните следи от човешко обитаване на Меса Верде датират от 8000 г. пр.н.е. Но те са твърде малко, за да се получи поне относително пълна картина на тази цивилизация. Затова според Хронологията Пекос периодът 8000 – 1200 г. пр.н.е. се нарича архаичен. След това, според учените, се появява културата на древните пуебло.

ОЩЕ: Изгубена пътна мрежа на инките и каменни кариери са открити в Перу

Маса Верде в превод от испански означава „зелена маса“: платото е покрито с борови гори. Jangiellonian University

Около 500 – 750 г. от н.е. настъпват значителни промени в културата пуебло. Първо, строителството на техните прочути жилища-кладенци датира от това време. Къщите, построени от пясъчник и дърво, са разположени по такъв начин, че покривът на долната къща служи като под на терасата на горната. Отвън такива конструкции обикновено са били заобиколени от глуха стена.

Второ, по същото време се появява керамика пуебло с характерни черно-бели орнаменти. И накрая, към този период (края на Ера III на кошничарите до началото на Ера пуебло I от Хронологията Пекос) датират големи промени в селскостопанските практики. Увеличава се както броят на отглежданите култури, така и добивите от тях.

Учените казват, че земеделските общности на пуебло са създали една от най-напредналите предколумбови култури в Северна Америка.

Останки от къщи на индианците пуебло от XIII век / Jangiellonian University

Тази година полски археолози под ръководството на проф. Радослав Палонка са открили  на платото Маса Верде обширни галерии със стенописи и петроглифи. Най-старите от тях условно са датирани към III в. сл.Хр. (края на епохата на кошничарите II). На тях са изобразени воини и шамани.

Представителите на тази култура са живели предимно в равнината, в полуподземни ями, понякога оградени с дървени стени. Те се занимавали със земеделие и изработвали характерни кошници и постелки – оттук и името на периода в Хронологията Пекос.

Основната част от рисунките и петроглифите датират от XII – XIII век сл.н.е., тоест от разцвета на древните пуебло. Те се отличават със сложни геометрични форми: това не са жанрови ловни сцени, а замислени, сложни лабиринти, които може би носят смислово натоварване, разбираемо само за хората, които са ги създали.

Основната част от петроглифите са разположени много по-високо от селището на древните пуеблос. Jangiellonian University

През XV – XVII век, когато тази територия е била обитавана от племето юта, по стените на галериите се появяват големи сцени на лов на бизони и елени. В по-късните векове на тях започват да се изобразяват и коне, отразявайки събитията от испанското завоевание, преди което тези животни били непознати за местните жители на Северна Америка (те изчезнали от този континент през последния ледников период). Но най-интересното откритие не е свързано със скални рисунки.

Проф. Палонка съобщава, че висши членове на местната общност многократно са му намеквали, че има още какво да се намери в по-високите, по-малко достъпни части на каньоните. Археолозите проверили тази информация. Оказало се, че на около 800 метра над скалните селища има множество неизвестни досега петроглифи.

Огромни скални пана – под формата на спирали, с диаметър до един метър – се простират на четири километра около голямото плато.

Скални рисунки на индианците пуебло / Jangiellonian University

Съвместно с колеги от университета в Хюстън (САЩ) полските археолози проучили района с помощта на лидар и съставили подробна карта на всички петроглифи. Когато пред изследователите се представила пълната картина, станало ясно: всички петроглифи са свързани помежду си и образуват общо платно.

Учените са стигнали до извода, че древните пуебло са използвали тези петроглифи за астрономически наблюдения и за определяне на специални дни в календара – лятното и зимното слънцестоене, както и пролетното и есенното равноденствие. Това е първото свидетелство за астрономически познания сред пуебло.

ОЩЕ: "Прокълнат от Бог Яхве". Древна "плочка с проклятие" може да съдържа най-ранното еврейско име на Бог

Според изследователите откриването на „астрономически“ петроглифи на древните пуебло променя значително традиционните представи за този народ. Учените смятат, че преди са подценявали броя на хората, живели там през XIII век, нивото на развитие на тяхната наука и най-вероятно сложността на религиозните ритуали.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес