Археологически екип от проекта Льобаа потвърди съществуването на огромен сапотекски подземен комплекс в своето изследване на подземния свят на археологическия обект Митла. (ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози изследват подемния свят на Митла – "Мястото на мъртвите")
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Митла е археологически обект, свързан с културата на сапотеките, разположен в долината Оахака в съвременния щат Оахака в Южно Мексико. Сапотеките го заселват за първи път през класическия период (100 – 650 г. сл.Хр.), след като се развиват от укрепено село в голям религиозен център, пише Arkeonews.
Сапотеките вярвали, че Митла служи като врата между света на живите и света на мъртвите и тук погребвали своя елит. Смята се, че името Миктлан на науатъл, което означава „място на мъртвите“ или „подземен свят“.
Отдавна се смята, че древните сапотеки са построили масивен и сложен лабиринт от камери и проходи под монументални каменни конструкции, открити в археологическия обект Митла в южния мексикански щат Оахака. Целта на тази система от тунели в крайна сметка е да отведе до Льобаа, входа към сапотеканския подземен свят, или Земята на мъртвите.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
В рамките на ново изследване, проведено от проекта Льобаа с подкрепата на Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико, изследователите стартирали проект за проучване в Митла през 2022 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Археолози частично разшифроваха мистериозно послание на сапотеките
Техните изследвания разкрили интересни подробности за различните подземни съоръжения, разкривайки важна информация за духовната Мека, построена от и за сапотеките, заселили Южно Мексико в предколумбовата епоха.
Изследователите използван геофизични техники за разузнаване, за да потвърдят съществуването на неоткрити преди това подземни камери и проходи под Митла.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Използваните технологии включват георадар (GPR), електрорезистивна томография (ERT) и сеизмична шумова томография, всяка от които използва електромагнитни емисии, за да проникне в повърхността на земята и да генерира изображения на това, което се намира от другата страна на тази физическа бариера.
Изследователите създали съставни 3D модели на подземния свят, открит точно под повърхността в Митла.
Изводите от геофизичните проучвания недвусмислено потвърждават наличието на множество подземни камери и тунели, криволичещи през земята под комплекс от структури, известни като Църковната група (има пет комплекса надземни структури в Митла, единият от които включва католическа църква, построена в края на XVI век).
Изследването е обхванало и области под Двореца на колоните – най-сложната сграда на обекта. Тук сканирането е предоставило информация за най-ранните етапи на строителството на сградата.
Изследователите ще продължат да изучават резултатите от първоначалните си проучвания, търсейки подробности, които може да са били пропуснати по време на първия анализ.
ОЩЕ: Изгубен град на маите е открит дълбоко в джунглите на Мексико