Археолози, извършващи разкопки в подножието на планината Тел Мегидо в Израел, откриха древен римски военен амфитеатър с кървавочервени стени, пише Haaretz.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
По-рано в подножието на планината, която в библейските текстове се споменава като Армагедон, били открити останките от военен лагер на римски легион. Той се намирал буквално до Тел Мегидо и в него били базирани повече от 5000 войници. Това е най-големият военен лагер в източната част на Римската империя. Новите открития само потвърждават тази теза.
В рамките на текущия полеви сезон археолозите използвали георадар, който е в състояние да сканира земята и да открива скрити под нея обекти. В резултат са открити масивни структури, датирани от втори век след Христа. По-специално е открито древно гробище. Но най-любопитната находка бил амфитеатър. Обикновено амфитеатрите са били строени в градовете и са били притегателни центрове. На такива арени се изнасяли театрални представления и се провеждали спортни състезания и гладиаторски боеве.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Но във военния лагер амфитеатърът се оказал специфичен – той не е бил предназначен за развлечения и културни събития. Учените твърдят, че това е била военна арена, разположена в стръмен овален басейн, изсечен точно в скалата. Съоръжението било заобиколено от масивни каменни стени, предизвикателно боядисани в кървавочервено.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Археолозите изяснили също, че в историята на този лагер е имало два амфитеатъра. Те открили следи от първия, който бил с малки размери. Амфитеатърът вероятно е бил преустроен и значително разширен, когато е бил разширен и самият лагер. Изследователите предполагат, че това всъщност е бил полигон за тренировки, които обаче може да са завършвали със смърт. На арената на военния амфитеатър легионери или гладиатори може да са се упражнявали в боравене с оръжие и доспехи.
Впрочем откритото гробище се намира до самите стени на амфитеатъра. Това също подкрепя теорията, че арената не е била използвана за поставяне на гръцки трагедии, които са били много популярни през онези години. Но от амфитеатъра било удобно да се извадят телата на бойци, загинали по време на обучение или истински бойни битки на арената, и да бъдат погребани.
Най-старото споменаване на Христос е открито в израелския затвор Мегидо
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Армагедон е мястото на последната битка между силите на доброто и силите на злото, споменати в „Апокалипсис“, която трябва да се състои в края на времето. Впоследствие в християнската литература с тази дума започва да обозначава не само мястото, но и самата битка. Думата „Армагедон“ се появява само на едно място в гръцкия Нов Завет. Думата може да идва от иврит – har məgiddô (הר מגידו), което означава „Планината Мегидо“. В древността Мегидо е бил важен град-държава. През 2005 г. планината, заедно с два съседни хълма, е обявена от ЮНЕСКО за обект на Световното културно наследство.