В навечерието на Деня на влюбените учените се опитват да бъдат в крак с всеобщата еуфория и публикуват резултатите от „най-романтичните изследвания“. Например по-рано математик изведе формула за идеалното предложение за ръката и сърцето, разказвайки кога да започне вечерята, в кой момент да се направи предложението и колко пари трябва да бъдат похарчени за годежен пръстен, за да се чуе заветното „да“, пише Daily Mail.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Mathematician reveals the formula for the perfect proposal - and claims you should spend 2.5 months' salary on the ring
— Sergey Minaev (@sminaev2015) February 12, 2024
via https://t.co/mzARDwYvcn https://t.co/PXUJMXLDIi
Още едно изследване на учени не се оказва толкова позитивно. Този път учените се съсредоточили върху музиката, която хората слушат в дните до 14 февруари и на самия Свети Валентин. В резултат изследователите стигнали до извода, че е по-лесно да наречем 14 февруари „ден на разбитите сърца“. Поне това казва музиката, която хората слушат на този ден.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Глобалната музикална стрийминг платформа Deezer е анализирала музиката, която хората предпочитат да слушат през този период. Данните показват 560% глобално увеличение на слушането на любовни песни в дните преди 14 февруари, което предполага, че „романтиката е все още жива и здрава“. Уви, това се оказало не съвсем вярно.
Анализът на най-популярните песни за Свети Валентин свидетелства, че този празник всъщност не е толкова романтичен, колкото си мислим. Според експерта по музика и психология в университета Линкълн, д-р Анемиеке ван ден Тол, човек би си помислил, че в навечерието на Свети Валентин хората ще бъдат в романтично настроение и ще планират среща, но анализът показва, че нещата стоят съвсем различно.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Д-р Ван ден Тол също отбелязва, че песните за разбито сърце вероятно могат да помогнат на хората да „насочат емоциите си в необходимата посока“. Например осъзнаването, че някой друг е преживял нещо подобно на това, което и ние, може да ни даде надежда и също така да ни помогне да преосмислим всеки негатив.
Резултатите също така показват, че хората започват да слушат тъжна музика в късния следобед, която достига пик в 20:15 часа. Като цяло анализът показва, че потребителите на Свети Валентин предпочитат песни за раздяла, несподелена любов, изневяра и предателство.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Изследователите също така отбелязват, че има основателна причина хората да предпочитат тъжни песни, а не весели: защото те са способни да „излекуват разбитото сърце“. Например в изследване от 2022 г. учените установили, че тъжната музика може да помогне на хората, изпитващи сърдечна болка, да намерят отново радост и надежда. Освен това тя помага да се активира съчувствието и дори подобрява настроението.
Резултатите от изследване от 2020 г. също показали, че на Свети Валентин хората се чувстват принудени да бъдат романтични в този ден, да отидат на среща или да се държат така, сякаш празникът е важен за тях, дори и да не е съвсем така.
По-рано стана известно, че болката от "разбитото сърце" е научно доказана.