Откриването през 1922 г. на гробницата на Тутанкамон е една от най-необикновените археологически находки на ХХ век. Скрита в египетската Долина на царете, погребалната камера на младия фараон съдържала повече от 5000 безценни артефакта, включително емблематичната му златна маска. Благодарение на това удивително откритие славата на младия цар се разпространява дори извън археологическата общност.
Повече от сто години по-късно нови изследвания разкриват, че гробницата все още предлага свежи прозрения. Д-р Никълъс Браун, египтолог от Йейлския университет, твърди в изследване, публикувано в Journal of Egyptian Archaeology, че привидно незначителен набор от предмети, намерени в гробницата, е имал изключително важна цел, която е била пренебрегвана досега от гледна точка на значението си.
ОЩЕ: "Отварянето беше грешка.“ Каква загадка остави Тутанкамон?
Пробуждането на Озирис – и на Тутанкамон
Д-р Браун изследва значението на комплекти от глинени подноси и дървени жезли, разположени близо до саркофага на фараона. Тези предмети, които отдавна са отхвърляни като незабележими, може да са изиграли роля в египетските погребални практики, започващи през XIV век пр.н.е.
Според изследователя подносите и жезлите са били централни за „Озирианския погребален ритуал“ – церемония, свързана с Озирис, бога на подземния свят. Той предполага, че самият Тутанкамон е изиграл централна роля в еволюцията на този ритуал, чиято цел е да помогне на починалия в пътуването му към отвъдния живот.
Възкачвайки се на трона като младо момче през 1332 г. пр.н.е., Тутанкамон управлява около десетилетие преди преждевременната си смърт на 18- или 19-годишна възраст. Въпреки краткото си царуване, той остава един от най-известните фараони в Египет, благодарение до голяма степен на ослепителните съкровища, открити, когато британският археолог Хауърд Картър отваря гробницата му през 1922 г.
ОЩЕ: Учени: Откривателите на Тутанкамон не са умрели от проклятие
Д-р Браун подчертава, че докато гробницата съдържа огромни богатства, включително златната погребална маска, статуи, бижута и дрехи, някои предмети изглеждат много по-прости в сравнение с тях. Четирите дървени жезли с дължина един метър и глинените подноси, поставени на около 1,5 метра от главата на сложния ковчег, изглеждали доста обикновени и първоначално се смятало, че са били просто опори за други артефакти.
Д-р Браун обаче предлага нова интерпретация. Глинените подноси, направени от нилска кал, вероятно са били използвани за ритуални възлияния, смята той, които са били церемониални поднасяния на течност на египетските божества, в случая на Озирис. Вода от Нил може да е била излята в тях с вярата, че нейната чистота може да съживи починалия в следващия живот.
ОЩЕ: Нова теория: Тутанкамон може да е загинал пиян в катастрофа
Глинени съдове, намерени в гробницата на Тутанкамон, вероятно използвани за възлияния. Metropolitan Museum of Art
Дървените жезли, разположени близо до главата на фараона, може също да са изиграли съществена роля в символичното „пробуждане“ на Тутанкамон. Д-р Браун прави паралели между тези предмети и древен египетски мит, в който Озирис, богът на подземния свят, е призован в будно състояние от жезли, държани зад главата му.
Тази подредба на предмети отразява ритуала „Пробуждането на Озирис“, ключово митологично събитие в древните египетски вярвания. Най-ранното известно изображение на този ритуал идва от XIX династия (1292 – 1189 пр.н.е.), но тъй като Тутанкамон е управлявал по-рано, д-р Браун предполага, че неговото погребение предоставя първото археологическо доказателство за този ритуал.
ОЩЕ: Доктор вдига ножица над мумията на Тутанкамон. Какво става след това?
„Доста съм убеден, че това, което виждаме в погребалната камера на Тутанкамон, вероятно е най-ранната итерация на този ритуал, което можем да видим в археологическите записи“, казва той пред New Scientist. Това е очарователна подробност, която предполага, че иновацията е добавена специално за този цар и може дори да е била негова идея или идея на тези, които са били близки до него преди смъртта му.
Озирис, едно от най-важните божества на Египет, управлява подземния свят и египтяните смятали, че произнася присъди над мъртвите. Според легендата той е убит от брат си Сет, който го разчленил и разпръснал из Египет. Неговата съпруга (и сестра) Изида в крайна сметка го сглобява отново и временно го връща към живот, в т.нар. пробуждане.
ОЩЕ: Тялото на Тутанкамон било погребано небрежно
Д-р Браун също отбелязва, че предшественикът на Тутанкамон – Ехнатон – е нарушил египетските религиозни традиции, като е съсредоточил поклонението върху божеството на слънцето Атон. Тази промяна засегнала вярванията в задгробния живот, тъй като традиционната концепция за възкресението чрез Озирис била изоставена.
Сцена от гробницата на Тутанкамон, показваща как царят прегръща Озирис. Solomon Witts / Public Domain
„Тутанкамон и служителите, действащи от негово име, имали възможността да адаптират и променят царските погребални практики и да върнат Озирис в картината“, казва д-р Браун пред Daily Mail.
Не всички учени са напълно съгласни с тълкуването на д-р Браун, въпреки че го смятат за интригуващо и заслужаващо задълбочен анализ.
Якобус ван Дайк, египтолог от университета в Гронинген, предлага друга теория. Той признава, че подносите са имали ритуална цел, но не е сигурен за ролята на жезлите и предполага, че те може да са били свързани с напълно различна церемония – „заклинанието на четирите факли“, пише Ancient Orirgins.
ОЩЕ: За кого е била предназначена маската на Тутанкамон и къде е Нефертити?
В този ритуал четирима факлоносци стояли в ъглите на саркофага, водейки душата на краля през подземния свят. След това факлите били изгасени в глинените подноси, които били пълни с „мляко от бяла крава“.