За да се съкрати срокът за произнасяне на ТЕЛК/НЕЛК, се предвижда създаване на комисии във всички държавни и общински болници и комплексни онкологични центрове. Това е посочено в Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Проектът е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обсъждане. В университетските държавни болници ще трябва да има най-малко две комисии.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
ОЩЕ: Новите срокове на ТЕЛК се оказаха невъзможни и ще бъдат променени
С цел намаляване на процедурите, свързани с обжалване на експертните решения на ТЕЛК пред НЕЛК, се предвижда ограничаване на броят на възможните случаи, при които НЕЛК може да връща процедурата за ново разглеждане от ТЕЛК, се посочва в доклад на министъра на здравеопазването. Такава възможност се предвижда еднократно, като при повторно обжалване на решението на ТЕЛК в една процедура, НЕЛК не връща решението на ТЕЛК за ново разглеждане, а го решава по същество.
В проекта се предвижда да се регламентира задължението на регионалните здравни инспекции да уведомяват служебно хората за необходимостта от редовно преосвидетелстване не по-късно от четири месеца преди изтичане на определения в експертното решение срок на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.В документа е предвидено органите на медицинската експертиза да могат да ползват пълната информация от записите в електронните здравни досиета на пациентите (единствено за целите на експертизата). Целта е да се осигури пълноценна и обективна оценка на работоспособността/вида и степента на увреждане въз основа на цялата налична информация за здравословното състояние на лицето и намаляване на случаите, при които ТЕЛК изисква допълнителни изследвания и консултации в хода на процедурите по експертиза.Предвижда се и допълнително стимулиране на комисиите, които се произнесат в двумесечен срок.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Данни към края на миналата година показват, че от съществуващите 70 комисии в страната, само 29 се произнасят в законово определения тримесечен срок, се посочва още в доклада. Между четири и шест месеца се произнасят 17 ТЕЛК, до 12 месеца – 9 ТЕЛК и над 12 месеца – 15 ТЕЛК, като най-дългият период на произнасяне достига до четири години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански