„Пирогов“ работи на пълни обороти от началото на пандемията. Не мога да кажа, че има кой знае каква промяна. Прави впечатление задържането на платото на броя заразени“. Това обясни пред БНР д-р Асен Меджидиев, председател на Столичната колегия на Българския лекарски съюз.
Налагането на мерките полека-лека ще отбремени здравната система, посочи той. „Силно се надявам до десетина дни да се усети някакъв резултат“.
Болницата със сигурност ще има готовност да започне ваксинацията, каза д-р Меджидиев. Възможност за съхранение на ваксини в „Пирогов“ има. Тепърва ще се уточняват екипите, които ще извършват тази ваксинация.
Д-р Меджидиев изтъкна, че в световен мащаб е бил налят огромен финансов ресурс в изработването на ваксините срещу коронавируса. В Китай има вече над 1 милион ваксинирани и се наблюдават добри резултати, допълни специалистът. По думите му ваксинирането ще повлияе и върху натиска към лечебните заведения у нас.
Ваксините са най-контролираният биопродукт, имат много дълга история, отбеляза проф. Йорданка Стоилова, преподавател в Пловдивския университет, представител на Българското научно дружество по епидемиология на инфекциозните и неинфекциозните болести.
„Ваксинопрофилактиката е средството, което ще повлияе върху хода и интензивността на този пандемичен процес“, коментира тя.
В медицината има дискусии относно това какъв процент обхват трябва да има една ваксина, за да се повлияе върху дадено заболяване. „Максимално се счита 70%“, посочи проф. Стоилова, но според нея и 60 на сто покритие в сегашния случай би било добре.
Съвременните ваксини използват висша биотехнология, каза още епидемиологът. „В нашия организъм непрекъснато се изграждат имунокомпетентни клетки. Ние непрекъснато сме зареждани с оръжие, което ни пази“.
„Смъртността от Covid-а е висок, той е предимно в по-напредналата възраст. Тук трябва да видим сега полза и риск. Коя е ползата и кой е съответно рискът“, изтъкна Йорданка Стоилова.
„Трябва да убедим обществото. Иначе няма да се върнем към нормалността".