Няма адекватна информационна кампания за ваксинацията. Почти една година след началото на пандемията у нас е време вече за изводи и равносметка. Това и очаква проф. Радка Аргирова от Националния оперативен щаб.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Според нея епидемията у нас не е била ръководена, а наблюдавана. "Време е за преглед и изводи, включително и за това, което не сме свършили, коментира Аргирова в студиото на БНТ. Няма никаква комуникационна стратегия по отношение на ваксинацията.
В момента тя участва в едно обучение на личните лекари за ваксините и по думите й по никакъв начин не можем да виним лекарите, че не са информирани. Все още няма едно сериозно ръководство на ваксинационния процес и България остава на последно място по брой ваксинирани. "Това е ужасно", възкликна Радка Аргирова.
Тя се противопостави на разпространеното мнение, че ваксината на "Астра Зенека" не бива да се прилага на възрастни хора, над 60 - 65 години. Отказът на страни да използват тази ваксина, всъщност не е отказ, а изчакване на последващи резултати от изследванията, обясни Аргирова и посочи резултати, публикувани през изминалата седмица, които показват, че ваксината може да се прилага на хора от 18 до 118 години.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Също така няма ваксина, която да не може да се поставя на бременни жени, а на зрителски въпрос дали ваксина може да предизвика автоимунни заболявания, проф. Аргирова онемя и се възмути от фалшивата новина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Не се знае дали няма да достигнем колективен имунитет, проблемът е, че никой не знае колко са преболедувалите, тъй като много не се изследват, посочи още Радка Аргирова.
По въпроса за развитието на вируса и изследване на произхода му от Ухан, Радка Аргирова обясни разликата между вариант и щам. При варианти на вируса, каквито имаме до момента, имунният отговор е един и ваксините действат. В даден момент от развитието на вируса в нов щам, това може да се промени и тогава ще имаме сериозен проблем. На този етап това не се случва.
За разследването на СЗО в Китай Радка Аргирова обясни, че трябва да се изследва пътя на вируса от прилепа към броненосеца и дали няма междинен гостоприемник. Много е вероятно да има, а научното знание за това ще е важно, за да се види мутацията на вируса и скоростта, с която се изменя, особено на фона на очакванията на специалистите, че това няма да е последната пандемия.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Според Радка Аргирова нова пандемия най-вероятно ще има след 7-8 години и светът трябва да е подготвен за нея, въпреки сериозните инвестиции.
Вирусите, които имат потенциала на пандемия, трябва да са под специално наблюдение.
Човекът трябва да спре да мисли, че е единствен на света, заключи Радка Аргирова.