Не се очаква епидемия от маймунска шарка. По-притеснително е да не си внесем подвариант на COVID-19 от Гърция. Това коментира в предаването „Събуди се” проф. Тодор Кантарджиев - съветник на Столичната община по здравните въпроси.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
„Още преди десетина години казах, че човечеството трябва да е готово, че на 5-10 години, някакъв микроорганизъм от животинския свят след мутация може да тръгне по хората”, каза проф. Кантарджиев.
Случаите на маймунска вариола по света са над 4000. В тази статистика са и двата случая от България. „Нищо страшно няма. Много добре позната е, подготвени сме за нея. Още от април давах съвети”, каза проф. Кантарджиев по Нова телевизия.
Той обясни и какви са симптомите: Обикновено до 14-ия ден настъпва рязко влошаване на общото състояние, около 38 градуса температура, силни болки в гърлото и мускулите, след 2-3 дни се появява първият обрив.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
„Обривът обикновено е първо по лицето, след това по ръцете, дланите, краката, ходилата. Най-важното е, че има подуване на лимфните възли”, обясни проф. Кантарджиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
„Ако има такъв обрив, а няма подути лимфни възли – това е едра шарка - едно изкоренено заболяване. От 1978 година у нас няма едра шарка”, каза Кантарджиев.
Според него няма нужда от ваксина срещу маймунска шарка, въпреки че съществуват две.
„Предполага се, че ЕС ще купи около 100 000 дози, за тези, които не могат да се въздържат да се ваксинират”, каза Кантарджиев. Той не е уплашен от епидемично разпространение. Няма и регистриран смъртен случай до момента.
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
„Трябва да се плашим да не си внесем подвариантите на COVID от Гърция”, коментира проф. Кантарджиев. Той очаква поне до 15 юли да имаме едно спокойно лято.
И въпреки това успокои: „COVID е много по-лек отколкото преди 2 години, минава много по-леко”. Той отново призова рисковите групи – по-възрастните хора и тези с хронични заболявания, да се ваксинират.