Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-висока смъртност с Омикрон в България очаква проф. Радка Аргирова

22 декември 2021, 08:00 часа • 11101 прочитания

Намираме се в много особен и комплексно нов период на здравната криза. Не е завършила Делта вълната, а в близките дни очакваме да бъде доказан първи случай на Омикрон. Наблюдаваме какво става със заразените с Омикрон в чужбина – този вариант се разпространява много бързо, като че ли по-леко протича като заболяване, но бързото разпространение е много пагубно. Има обаче и случаи с тежки усложнения след активната инфекция с коронавируса, включително Омикрон – т.нар. мозъчна мъгла, усложнения с различни органи, включително бели дробове, черен дроб, бъбреци. Интересното е, че има съобщения, че след леко протичане на активната инфекция при Омикрон идват по-тежки усложнения. У нас при тези обстоятелства се боим и трябва да сме готови за по-висока смъртност – защото не сме ваксинирани като в Западна Европа. Омикрон, макар и не на 100%, се влияе от ваксините. Такъв обзор направи вирусологът проф. Радка Аргирова пред БНТ.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Не мога да кажа как ще е след трета доза срещу Омикрон в България, но вече много сериозно се говори за панкоронавирусна ваксина – ваксина, която неутрализира всички коронавируси. Най-вероятно тя ще е решението на пандемията, заяви Аргирова. Тя каза, че и Moderna работи по такъв проект, но не само.

Проф. Аргирова посочи друго – че има данни от Pfizer, че дори след бустерна доза антителата падат бързо след 2-3 дни.

Защо да се ваксинираме, като в Европа почват да мислят и налагат локдауни, а са ваксинирани? Ваксинирането ще намали много влизащите в болница хора, подчерта вирусологът. Тя заяви, че при ваксинирани срещу коронавируса, които са се заразили с Омикрон, най-характерните симптоми са внезапна умора и силно главоболие за кратък период от време, по-рядко хрема и кашлица. Това, според нея, е показателно как болниците няма да се претоварят при повече ваксинирани.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Нека си го кажем - досега не сме имали никакъв комуникационен подход по отношение на употребата на ваксините, каза проф. Аргирова. Според нея, много повече са колебаещите се и нейното мнение е, че трябва да се разберат колебанията на тези хора и да се отговори на страховете им. За задължителна ваксинация срещу коронавируса засега не се говори, подчерта проф. Аргирова.

Малко над 10% от децата, които са се заразили с COVID-19, имат после тежки усложнения, заяви вирусологът.

Проф. Аргирова посъветва прекаралите COVID-19, независимо колко тежко, 2-3 месеца след оздравяване да си направи изследвания – сърдечно-съдови, белодробни. Вече има специални такива пакети в различни болници, каза тя.

Още: Обявиха първия сигурен симптом на Омикрон

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес