Спечелените от ищеца дела, заради които НЗОК трябва да плаща обезщетение поради отказ да финансира скъпо лечение в чужбина, се увеличават. Според Нова телевизия за година и половина повече от 30 души са завели дела срещу държавата, защото се е наложило да извадят от джоба си десетки хиляди левове за скъпи операции и медицински изделия.
Още: Отиде си едно от светилата на физикалната медицина и рехабилитация в България (СНИМКА)
Още: Дете без три пръста и мъж с едно око: Резултат от пиратките на Нова година
Румен Русев е един от десетките пациенти с Паркинсон, които от години се борят държавата да им осигури безплатно така наречения мозъчен пейсмейкър – единственият шанс да се движат и да живеят нормално. Самият Румен вече е платил веднъж 40 000 лева за това медицинско изделие. Поставят му пейсмейкър преди около три години. Сега обаче батерията на устройството свършва и семейството се връща в изходна позиция. Искат им 30 000 лева за подмяна на импланта. Тези средства няма как да бъдат покрити от НЗОК.
Румен все още не е мислил да съди Касата, но други пациенти като него вече получават обезщетения заради същия отказ.
"Съдът казва, че едно лечение, дори да се предоставя в България, ако е много скъпо, както дълбоката мозъчна стимулация, държавата е длъжна да издаде формуляр за лечение в чужбина", обясни д-р Стойчо Кацаров.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.
В чужбина процедурата струва поне няколко пъти повече. Но от известно време Касата отказва и този вариант. Обезщетението, което държавата е длъжна да изплати в такива случаи, може да надхвърли в пъти стойността на самото медицинско изделие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ
От НЗОК обясняват, че тепърва ще обмислят отново дали могат да плащат мозъчните пейсмейкъри.