Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Москов е готов с инвалидните пенсии, Калфин и Горанов одобряват

05 май 2015, 21:45 часа • 14330 прочитания

Освидетелстването за трудоспособността на българите да става след получаване на експертиза от две комисии - медицинска и социална, а не както е в момента, само от ТЕЛК-овете. Такива нормативни промени е подготвил здравният министър д-р Петър Москов, обсъдил ги е със социалния министър Ивайло Калфин и с финансовия Владислав Горанов и те са ги одобрили. Това съобщи самият Москов пред "Труд".

Идеята на промените на д-р Москов е да се раздели медицинската експертиза от финансовата част при освидетелстването. "Така лекарите ще дават обективна оценка за пораженията на заболяването, а социалното министерство ще изготвя другата част - т.е. каква социална и финансова подкрепа е нужна на българина според вече установения процент на работоспособност", обяснява здравният министър.

От думите на Москов става ясно, че лекарските комисии ще се увеличават, но не е ясно с колко. Това обаче нямало да доведе до признаването на повече хора за инвалиди. ТЕЛК-овете у нас са 70, а лечебно-контролните комисии в болниците са над 1000.

"Ако освидетелстваният е адвокат, социалната комисия ще прецени дали констатираният от лекарите диабет или примерно това, че е с липсващ крайник, му пречи и доколко да изпълнява служебните си задълженията. И финансовата помощ, която ще се отпусне, ще се обвърже с резултата от тази констатация", посочи д-р Москов.

Категорично пациенти с една ръка, крак или око няма да се явяват повторно пред ТЕЛК, тъй като частите на тялото им няма как да се възстановят. А и здравната каса няма да плаща по 22 лв., с които за пореден път да установява, че българинът отново е с липсващ крайник, уверява Москов.

Очаква се промените да станат факт до края на годината.

Инвалидните пенсии са сочени за най-голямата пробойна в пенсионната система. По оценки на бизнеса от неправомерно отпуснатите годишно изтичат около 1 млрд. лева. Тревожно е, че с данните за инвалидите у нас постоянно се спекулира. А те са 526 000 или около 8% от населението ни при средно 16,7% в ЕС, показват данни на Евростат. В Полша този процент е 23 на сто.

Говори се, че инвалидни пенсии получават 1 млн. души, но от тях в трудоспособна възраст са максимум 400 000, коментира Минчо Коралски, директор на Агенцията за хора с увреждания. Той посочи, че всички останали са деца и възрастни. Около 500 000 инвалидни пенсии всъщност са добавки към други пенсии. „Злоупотребата с тези числа не прави услуга нито на пенсионната реформа, нито на нагласите на обществото. Те звучат атрактивно, но са абсолютно неверни”, твърди Коралски.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес