Лични лекари от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари ще протестират пред Министерството на здравеопазването заради условията на работа, които в последните месеци рязко са се затруднили и влошили.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Сред основните искания на личните лекари са намаляване на административните им дейности и задължения, заплащане или отпадане на социалните им дейности, иницииране на законодателна промяна за отпадане на отчетите с описите на касовите бележки, които са в сила от тази година, припомня в. "Сега". Тъй като пенсионерите плащат 1 лв. потребителска такса, а остатъкът до реалния й размер - 2.90 лв. се поема от държавата, от 2018 г. за да получат тази пари, джипитата ще трябва да описват номера на касовия бон, издаден на пациента при плащането на таксата.
Общопрактикуващите искат още всички групи лица, освободени от потребителска такса, да заплащат пълния й размер, а сумите да им бъдат възстановявани от съответните институции. Това са деца, хора с ТЕЛК, бременни. Освен това личните лекари искат да се върне старият режим, при който таксата беше 1% от минималната работна заплата, а не фиксираните в момента 2.90 лв.
Личните лекари искат и да отпадне 24-часовото им разположение.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Ще има или няма да има Национален рамков договор?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Същевременно днес, 28 февруари, трябва да бъде подписан Националният рамков договор. Тази година бюджетът за дентална помощ е 157 млн. лв., като касата ще плаща от 1 септември и нова дейност - протезиране. През 2018 година тя ще е само за възрастните изцяло обеззъбени хора между 65 и 69 години. НЗОК поема работата на зъболекарите, но не и самите протези, които пак ще се плащат от пациентите. Освен това ще се финансира само поставянето на обикновени плакови протези.
За да бъде безплатна денталната помощ по линия на здравната каса за година, са нужни 700 млн. лв., каза председателят на Българския зъболекарски съюз Николай Шарков.
Подписването на Националния рамков договор обаче е под въпрос, тъй като НЗОК още не е взела решение за това. Крайният срок изтича днес, 28 февруари. Затова от Българския лекарски съюз (БЛС) вече алармираха за закъснение и днес ще имат среща с премиера Бойко Борисов. "Дали преговорите са предварително планирана имитация, с ясното съзнание от страна на управляващите, че ще бъдат бламирани на финала? Или управлението на здравеопазването е толкова лошо, че дори и управляващите не са наясно колко нестабилна е системата? Или желанието на управляващите е да определят командно-административно процесите в здравеопазването", питат от БЛС.
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите