Две големи разлики има в предишната вълна и настоящата. Хоспитализациите са повече, защото такива са особеностите на британския вариант - по-бързо се стига до болница. Наполовина обаче е паднала положителността на тестовете в сравнение с ноември. Това каза главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на редовния брифинг в Министерски съвет.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
На фона на високата хоспитализация, сега смъртността е значително по-ниска - през ноември е достигнала до 28 на 100 000, сега е 21 на 100 000.
"В последните дни нямаме такова експоненциално нарастване на случаите, броят на излекуваните почти достигна броя на новозаболелите. Резервът не е на 100% запълнен и имаме възможност да реагираме адекватно", коментира от своя страна директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.
Той даде пример с първата тежко засегната област - Кюстендил, където вече трайно се задържат новите случаи. "Основното, от което имат нужда пациентите в момента, е кислород - това е особеност на настоящата ситуация за разлика от предишната вълна, възникването на остра нужда от кислород", допълни Балтов.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
"Естеството на възрастните хора у нас е много различно от естеството на възрастните в другите държави - нашите баби и дядовци не живеят по старческите домове, те са много активни и работещи хора". С тези думи министърът отвърна на обвиненията, че България не сложи приоритет на ваксинирането на най-рисковите групи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Той не пропусна да изтъкне като пример за по-хаотично ваксиниране от нашето разнопосочните решения в други европейски страни за AstraZeneca - първо тя да не се прилага за възрастни, а после да се прилага само за тях.