Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирусът при децата – променя ли се?

18 март 2021, 08:31 часа • 2688 прочитания

Няма все още сигурни данни като статистика, но според няколко проучвания британският коронавирус по-лесно се разпространява при децата. Няма обаче данни да го карат като цяло по-тежко. Това заяви педиатърът д-р Пламен Масларски.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Д-р Масларски цитира австрийско проучване, от училище в Грац – там ученици разпространяват вируса по същия начин като учители, но го карат главно безсимптомно.

Точно като и в разговор с Actualno.com с доц. Любомира Николаева-Гломб, д-р Масларски посочи пред БНТ, че децата като цяло карат по-леко COVID-19, защото имат по-малко на брой рецептори ACE2, през които основно коронавирусът ни заразява. Освен това - ресничестият епител при децата е много добър, не е износен и това помага да се отбива вирусът, продължи с разясненията лекарят. Д-р Масларски посочи и, че децата по-често боледуват от вирусни заболявания и съответно един вид имунната им система е „по-тренирана”, а освен това децата нямат толкова съпътстващи заболявания като възрастните.

Обсъжда се дали децата са основен двигател на разпространението на заразата, заради безсимптомните случаи – то не е добре проучено, съответно не може да се каже, че децата заразяват повече. 42% от децата са заразени вкъщи, според общоевропейско проучване, а само 3% от децата са заразени в детски заведения – училища и детски градини, каза още Масларски, с уточнение, че при детските градини процентът на заразяване е още по-нисък.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Най-честото усложенение и при децата, разболели се от COVID-19, е пневмония. Ако симптомите персистират няколко дни, трябва да се вземат мерки, заяви лекарят. Той коментира и Мултисистемния възпалителен синдром – има такива случаи в София. По-уязвими са децата с хронични бъбречни заболявания, с хронични дихателни заболявания, уточни лекарят и призова да няма паника, а просто да се следи.

Междувременно лекари от „Пирогов” разказаха за случай с 16-годишно момиче от Челопеч, което е било спасено след 2 месеца борба. Маринела, както се казва детето, има поражения по белите дробове, както и в мозъка, тя е получила и инсулт. Сега тя е изписана, но е минала през множество интервенции, а ще се възстановява и с рехабилитации в клиниката по неврология на болницата. По принцип детските организми се справят по-добре, отколкото възрастните, казаха лекарите пред Нова телевизия.

Още: Лек спад в броя на новите случаи на коронавирус у нас, но при по-малко направени тестове

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес