След като преди седмица лекари и пациенти се обявиха срещу нова идея на здравния министър Петър Москов, която предвижда лекарите вече да не изписват конкретни лекарства по име, фармацевтите подкрепиха предложението. Според него конкретният продукт, с който ще се лекуваме, ще избира не лекарят, а фармацевтът.
От фармацевтичния съюз са на мнение, че тази стъпка е правилна, тъй като у нас се търгува с над 10 000 имена на лекарства и нямало лекар, който да ги познава всички.
От друга страна, според фармацевтите, с новата мярка отговорността за лечението вече ще е поделена между този, който предписва лекарството и този, който го продава, предаде Дарик.
Фармацевтът е експерт по лекарствата, не продавач, заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Илко Гетов. Според него, в рамките на 6-минутен разговор между аптекар и пациент фармацевтът може да прецени най-добре кой генерик пасва най-добре на нуждите на пациента и на съпътстващите хронични заболявания. Най-скъпият генерик не винаги е най-добрият, подчерта Гетов.
Според Антон Вълев, шеф на Националната аптечна камара, не са малко случаите, в които на пациента се изписват повече от нужните лекарства, както и излишно по-скъпи търговски марки. Работата на фармацевта е да пресече това, убеден е Вълев.
Преди седмица лекари и пациенти обявиха за опасна въпросната идея. Аргументът им бе, че след като тя се реализира, пациентите ще отидат в аптеката и ще си купят лекарство, за което лекуващият ги няма да знае. Това щяло да се отрази негативно върху терапията на болните.