Народното събрание окончателно отхвърли ветото, което наложи президентът Румен Радев на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г.
Така депутатите приеха отново пълния текст на Закона за бюджета на НЗОК, като ветото беше отхвърлено със 126 гласа "за" и 95 "против". Ветото беше върху параграф 6, според който през следващата година здравната каса няма да покрива разходите за нови скъпи терапии.
Мораториумът над нови терапии е най-съществената промяна в работата на касата за догодина. Той засяга около 20 нови молекули за пациенти с онкологични, автоимунни и различни редки заболявания.
Пациентски, съсловни и фармацевтични организации протестираха срещу новото правило, което ще спести на здравната каса около 25 млн. лв. през 2018 г., но министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, ръководството на касата и депутатите от управляващото мнозинство убедено го защитиха, уверявайки, че пациентите няма да бъдат ощетени.
В мотивите към ветото се посочва, че президентът счита, че "се създава различно третиране на здравноосигурените лица през 2018 г. и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ.
Лимитираният финансов ресурс за здраве налага оптимизиране на разпределението, разходването и контрола на наличните средства. Това обаче не може да е за сметка на конституционните права на гражданите и социалната справедливост".
Дебатът
Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) подкрепи законопроекта и даде данни, че за последните 4 г. в онкологията са одобрени 27 нови молекули за 37 лекарствени продукта.
"Кое е по-важно да има здрави хора или пътища и тол система?", попита обаче лидерът на БСП Корнелия Нинова, която се обяви в защита на ветото.
От ДПС също обявиха, че ще подкрепят ветото на президента. Нигяр Джафер даде 6 алтернативни предложения, които да заместят мораториума. Те засягат по-голям контрол върху скъпите лекарства и добра статистика за резултатите от лечението.
"С мораториума само се опитвате да спечелите време. Всеки болен има право на добро лечение", каза Джафер. Той поиска надпартиен консенсус по темата. За лечението на пациентите се говорело обаче само с фискални аргументи.
Колегата ѝ Хасан Адемов излезе на трибуната и обяви: "Аз не съм от манипулаторите, аз съм от тези, които използваха иновативна терапия". Може един от вас да е следващият, който ще ползва иновативно лекарство, обърна се той към депутатите. По думите му здравеопазването не е само фискални мери, а имало и хуманитарни измерения.
Социалистът Филип Попов обвини мнозинството, че са разстреляли надеждата на пациентите.