Факт е вече - ваксината е в България, има 120 000 дози за 60 000 желаещи и ваксинирането ще започне 2-3 дни след като бъде одобрено от Европейската комисия по лекарствата. Това заяви пред БНТ д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на Българския лекарски съюз.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Малко по-късно и президентът Румен Радев заяви, че първата партида няма да стигне за повече от 60 000 души. Вижте тук: Радев иска изборите да са в срок, иска и гаранция за правата на тези, които няма да се ваксинират срещу COVID-19
В същото време официално от НОЩ, здравният министър, премиерът или от щабът за празпространение на ваксините не са подали подобна информация до момента.
Сутринта доц. д-р Ангел Кунчев обяви, че започват да се правят списъци на медиците и лицата от първата фаза на ваксинация в страната - за да се види кои са желаещите. Общият брой на всички влизащи в първата фаза на ваксинацията е 128 246 души. Това означава, че ако всички пожелаят - ще са необходими половин милион ваксини. "Имайте предвид, че в никакъв случай няма да достигнем 100 или дори 90% покритие, така че това е максимума, който казваме като хора. А какъв процент от тях ще пожелаят – вече ще видим следващите дни", уточни Кунчев.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Д-р Брънзалов обясни, че когато започне ваксинацията, всяка РЗИ ще трябва да има обратна връзка с общопрактикуващите лекари от всяко едно населено място за желаещите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Втората важна стъпка ще бъде къде да отидат те за поставяне на ваксината и в състояние ли ще са след 21 дни да се постави втората игла и да се завърши цикълът.
Преди поставянето на ваксина няма да се прави антигенен тест. Пациентът ще бъде прегледан дали има клиника - ако няма симптоми, не е проблем. Ако пък вече го е изкарал, това значи, че ще има още повече антитела, обясни лекарят.
В бъдеще ще се издават сертификати кой е имунизиран - и на български, и на английски, допълни д-р Брънзалов.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)