Бъбречните камъни са резултат от процес на кристализация на някои соли, често срещани в урината, като калций, оксалат, фосфат или пикочно-киселинни. Тези химически компоненти, когато са във висока концентрация, водят до образуване на кристали.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Д-р Гилерме П. Санта Катарина разяснява този процес:
В ранните етапи тези кристали може да останат малки и незабелязани. Чрез урината често се изхвърлят, без дори да знаете, че са се образували. Обаче, ако се натрупат, се превръщат в по-големи камъни.
Още: Най-ефективните домашни средства за камъни в бъбреците
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Симптоми на камъни в бъбреците и кога е време да търсите лекар?
Обикновено камъните започват да причиняват болка, когато се движат към уретрата или запушат пикочните пътища. Тази болка е известна като „бъбречна колика“ и нейната специфика зависи от тяхното местоположение.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Ако камъните са все още в бъбреците, обикновено се проявяват с болка в долната част на гърба.
Ако вече слизат по уретера, болката може да бъде разположена в ниската коремна област, близо до слабините и дори може да бъде объркана с апендицит или дивертикулит.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Още: Изпитани начини за предотвратяване на камъни в бъбреците
Бъбречните колики обикновено са периодични, тоест появяват се и утихват през целия ден. Леките случаи обикновено се подобряват с прости болкоуспокояващи, които можете да вземате перорално (през устата) у дома си. По-тежки случаи обаче може да се съпровождат с треска, гадене и повръщане, както и да се нуждаят от интравенозни лекарства (болкоуспокояващи инжекции) за преодоляване на болката. Почувствате ли подобни симптоми, непременно потърсете медицинска помощ, за да избегнете усложнения. Някои изследвания сочат, че болката от бъбречни камъни е третата по сила болка в човешкото тяло.
Лечението на бъбречните камъни зависи от размера, местоположението и състава им. Някои случаи изискват хирургична процедура за отстраняването им. Дори след затихването на бъбречна колика е важно да се изследвате при нефролог, защото половината от пациентите рискуват да я развият отново.
Въобще, грижата за здравето на бъбреците е изключително важна! Те филтрират и прочистват токсините, присъстващи в кръвта.
Още: Природно средство, което е превенция за камъни в бъбреците
Какви са опциите?
В острата фаза на заболяването, когато болката е интензивна, може да се наложи спешна операция.
Когато болката е поносима и камъните са малки, е възможно те да бъдат изхвърлени спонтанно през уретрата. Може да се използват различни лекарства - или за контрол на болката, или за улесняване на изхвърлянето.
Ако размерите им са по-големи или самият камък е по-близо до бъбреците и не се придвижва към уретера, се налага прибягване до други методи - а именно хирургически, макар и минимално инвазивни.
Един от вариантите е прилагане на екстракорпорална литротипсия с ударни вълни, които разбиват камъните, а те след това се изхвърлят по естествен път. Макар и ефективен, този начин има някои противопоказания, които ограничават реализацията му.
Още: Храни, които предизвикват камъни в бъбреците
Друг метод, използван в повечето случаи, е ендоскопската хирургия, която се състои от уретроскопична или интраренална хирургия. Чрез полутвърд или гъвкав уретероскоп, който се вкарва в уретрата и пикочния мехур, се осъществява фрагментация (разбиване) на уретерални/бъбречни камъни с лазер чрез оптично влакно и отстраняване с хирургически инструменти. Тези процедури са изключително точни и контролирани, благодарение на използването на видео-хирургия, като камерата е включена и съчетана с уретероскопа.
Процедурата на ендоскопията може да варира в зависимост от вида на камъка:
- - вътре в бъбреците: с гъвкав уретероскоп, през който лазерното влакно и много малки инструменти отстраняват камъните;
- - в уретера: с полутвърд уретероскоп, със същия тип инструменти;
- - перкутанна нефролитотомия: в някои случаи, а именно за много големи бъбречни камъни, които не може да бъдат отстранени с горното оборудване и инструменти, бъбрекът се пробива откъм лумбалната зона, за да се въведат устройства, които разбиват и премахват камъните.
Внимание! Статията е само за сведение. Не опитвайте да се самолекувате и задължително се допитвайте до специалист-медик!
Източник: Sartormedicina