20 000 лв. за живота на Алексей Петров - съдът не вярва, че е бил уважаван преподавател

11 април 2025, 14:07 часа • 3727 | прочитания

Софийският апелативен съд (САС) значително намали присъденото обезщетение за неимуществени вреди, което прокуратурата трябва да изплати на вдовицата и дъщерята на убития през 2023 г. Алексей Петров. Причината – съдът не прие твърденията, че Петров е бил обществено значима фигура и уважаван преподавател, тъй като близките му не са представили достатъчно доказателства в тази насока. За случая съобщава сайтът Lex.bg. 

Преди смъртта си Алексей Петров беше завел иск срещу прокуратурата за 224 000 лева заради повдигнатото му обвинение по делото "Октопод", по което беше окончателно оправдан през 2018 г. След като беше застрелян през август 2023 г., делото бе продължено от неговите наследници. През 2023 г. Софийският градски съд (СГС) присъди общо 50 000 лв. обезщетение за морални вреди и 24 000 лв. за направени адвокатски разходи.

Апелативният съд обаче смята, че присъденото обезщетение за морални вреди е прекомерно, и го редуцира до 20 000 лв. Още: Няма заподозрян, нито арестуван: Една година от убийството на Алексей Петров

"Бизнесмен, политик, преподавател"

Съдиите Светлин Михайлов, Даниела Христова и Цветомира Дачева посочват, че по делото няма доказателства за професионалния и социален статус на Петров. В исковата молба той е представен като "бизнесмен, политик, преподавател в УНСС, експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, президент на националната и балканската федерации по карате", но съдът подчертава, че тези твърдения не са подкрепени с обективни доказателства. 

"Липсват каквито и да било данни, доказващи преподавателска дейност, образование, квалификация или обществено признание. Няма и доказателства за научна дейност, преподавателска натовареност или сключен договор с университет", посочват магистратите. Според тях оценката за нанесени морални щети трябва да се базира на реални факти, а не на публични образи, създадени от медиите.

Докато СГС беше приел, че репутацията на Петров като преподавател и публична фигура налага по-високо обезщетение, апелативните съдии намират, че това не е обосновано. Те подчертават, че липсват и доказателства, че процесът срещу него е навредил допълнително на доброто му име.

Според апелативния съд производството е приключило в разумен срок – в рамките на две години – а първоначално определената сума надвишава обичайното равнище при подобни случаи. Още: България се сети да иска арест на трима украинци заради Алексей Петров. Защо чак сега?

С решението си САС осъжда прокуратурата да плати на вдовицата и дъщерята по 10 000 лв. за морални щети и по 12 000 лв. за направени разходи по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес