В Русия се появи проектозакон, с който се предлага да се ограничи разработването и използването на продукти с изкуствен интелект (ИИ), които могат да представляват риск за обществото и държавата. Проектозаконът е разработен от работна група от юристи, представители на консултантски компании и участници на пазара на ИИ, съобщава РБК.
Една от точките на документа, чиято автентичност е потвърдена от два запознати източника, предлага разделяне на ИИ системите на групи според нивото на риск: минимален, ограничен, висок и неприемлив. В Русия, според авторите, е необходимо да се забрани разработването и използването на продукти от категорията с неприемливо ниво на риск. Такива системи създават "заплаха за сигурността на личността, обществото и държавата, а също така нарушават основните права и свободи на човека и гражданина", се казва в проектозакона.
Системите с висок риск пък трябва да преминат през задължителна държавна регистрация и сертификация. Те включват продукти, използвани в здравеопазването, транспорта, финансовата система, силите за сигурност и други области, където могат да създадат значителни рискове за хората. За системи с ограничено ниво на риск се предлага въвеждането на доброволно сертифициране.
Авторите на инициативата предлагат да се въведе отговорност за разработчиците на ИИ системи за причиняване на вреди на живот, здраве или имущество, както и задължителна застраховка отговорност за операторите на високорискови ИИ системи. Освен това се въвеждат изисквания за "ясно и недвусмислено" етикетиране на ИИ системите за потребителите.
Мнението на сектора
"Прекаленото и прибързано регулиране ще забави развитието на стратегически важна индустрия за икономиката на страната, ще ограничи възможностите и ползите от технологиите за потребителите и бизнеса и ще доведе до технологично изоставане на местните играчи", коментира представител на компания за разработване на ИИ.
Той отбелязва, че отрицателното въздействие от регулацията вече може да се види при европейските компании: законът за ИИ в ЕС доведе до това пазарните лидери в сектора да намалят присъствието си в ЕС.
Още: Десетки милиарди инвестиции: ЕК представи плановете си за изкуствения интелект