Здравословно е да казваме истината

07 август 2012, 17:20 часа

Малките лъжи може да изглеждат безобидни, но спестяването на истината всъщност вреди на физическото и умственото здраве, установиха учените.

Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар

Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса

Хората, които съзнателно се стремят да казват по-малко безобидни лъжи, е по-малко вероятно да се чувстват напрегнати или тъжни и също така страдат по-малко от възпалено гърло и главоболие. Искрените хора имат също така по-добри връзки и по-гладки социални взаимоотношения като цяло от лъжците, показва изследването на учени от университета Нотр Дам.

Те наблюдавали 110 души на възраст от 18 до 71 години в продължение на 10 седмици. Докато половината от участниците получили указание да спрат да говорят лъжи, както малки, така и големи по време на изследването, останалите не получили инструкции дали да лъжат или не, предаде БГНЕС.

И двете групи участници посещавали лабораторията веднъж седмично, за да преминат през изследвания на здравето и връзката си и да се подложат на полиграфски тест, оценяващ броя на малките и големи лъжи, които са казали. Авторката на изследването проф. Анита Кели заяви, че участниците казвали средно по 11 лъжи на седмица.

Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане

Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци

Резултатите показали, че когато участниците от групата на честните казвали три неистини по-малко, отколкото в предишни седмици, оплакванията им от психическото им здраве намалели четири пъти, а проблемите с физическото здраве били три пъти по-малко. Когато участниците в двете групи лъжели по-малко за една седмица, те съобщавали, че физическото и умственото им здраве значително се подобрявало през този период. Някои от участниците също така осъзнали, че могат да казват истината за ежедневните си постижения вместо да преувеличават, а други заявили, че престанали да си измислят фалшиви извинения заради това че са закъснели или не са изпълнили определена задача.

Изследването показало още, че някои участници се научили да избягват лъжите като отговаряли на смущаващи въпроси с въпрос, за да разсеят насрещната страна.

Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате

Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете

Редактор: Калина Здравкова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес