Проучване на Американското онкологично дружество установи, че 40% от всички случаи на рак в САЩ се дължат на променливи рискови фактори като тютюнопушене, затлъстяване и консумация на алкохол.
Още: Колко ефективни са хранителните добавки и витамините?
Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно
Докато някои видове рак са наследствени, генетичните фактори представляват само 5-10% от раковите заболявания, като факторите, свързани с начина на живот, са основният фактор, допринасящ за риска от рак.
Неотдавнашно проучване на изследователи от Американското дружество за борба с рака добавя данни към дългогодишния набор от изследвания, които показват, че начина ни на живот - от пиене на алкохол до липса на упражнения, са основни фактори за развитието на рак.
Според проучването 40% от всички случаи на рак и около половината от случаите на рак при възрастните над 30 години в Съединените щати могат да бъдат приписани на променливи рискови фактори, включително пушене, наднормено телесно тегло, консумация на алкохол, липса на физическа активност, диета, и инфекции като HPV, които могат да причинят рак на шийката на матката и други видове рак.
Още: Лекар: Болното гърло не винаги е от вирус и настинка, причината може да е тази
Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола
Топ 5 здравословни навици, които да придобием през новата година
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Всъщност тези 40% може да са много повече.
„Добавете фактори, за които все още нямаме достатъчно данни, като въздействието на замърсяването на водата и въздуха, и факторите на начина на живот може да са отговорни за 60% или повече, водещият автор на изследването д-р Фархад Ислами, в Американското дружество за борба с рака.
Пушенето на цигари е водещият рисков фактор, допринасящ за почти 20% от всички случаи на рак и 30% от всички смъртни случаи.
Все още няма достатъчно данни за това какъв процент от раковите заболявания са причинени генетично или заради излагане на канцерогенни химикали. Ислами каза, че в много случаи, дори ако човек има генетична предразположеност към вид рак, този риск може да бъде намален при здравословен начин на живот. Превантивните мерки също значително намаляват риска. Ето защо е важно да се правят редовни изследвания, особено ако е налице фамилна анамнеза.
Още: Кардиолог: Това е навик №1 за сваляне на кръвното
Още: Лекар: Яжте сиренето с това, за да се предпазите от настинки през зимата
Тези полезни навици могат да удължат живота ни - ето кои са те
Какво можете да контролирате?
Според Американското онкологично дружество от изключителна важност е да се прекратят следните вредни навици: рисковите фактори за предотвратяване на рак включват:
- Отказване на цигарите
- Намаляване или премахване на алкохола
- Поддържане на здравословно тегло
- Правене на редовни прегледи за рак на кожата, избягване на UV радиация и използване на слънцезащитни продукти
- Провеждане на скрининг за рак на дебелото черво след 45-годишна възраст.
- Мамография за проверка за рак на гърдата през година след 40-годишна възраст
Какво не можете да контролирате?
По-голяма част от раковите заболявания възникват случайно заради т.нар “спорадични мутации” и само 5% до 10% се дължат на гените. Дори и да имате фамилна анамнеза за рак, това не означава, че задължително ще се разболеете, защото повечето видове рак не са с наследствена чувствителност.
Има обаче и изключения.
Синдромът на Линч е наследствено състояние, свързано с по-висока чувствителност към колоректален рак и рак на матката. Той е отговорен за около 3% от всички колоректални ракови заболявания.
Отделно, хората, които са наследили генни мутации на BRCA1 или BRCA2, имат повишен риск от рак на гърдата и рак на яйчниците. Приблизително 1 на 400 души живее с BRCA мутация, което повишава риска от развитие на рак на гърдата до над 60%, в сравнение с 13% в общата популация.
Генетично изследване може да определи дали сте наследили синдрома на Линч, или BRCA мутация. То може да определи и индивидуалния ви риск от рак от тези генетични черти. Според специалистите обаче, рискът от рак обикновено не е свързан с генетичния код, който имаме, а от това как този генетичен код се модифицира от начина на живот.