Средното допустимо количество диня или пъпеш, което може да се консумира на ден, е две до три резена или 400-600 грама, споделя д-р Людмила Сухорукова, гастроентеролог от Видновската клинична болница на Министерството на здравеопазването на Московска област. Експертът пояснява, че съществуват допълнителни ограничения за бременни и кърмещи жени, както и за деца.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Норма за консумация на диня и пъпеш
„Що се отнася до средностатистическия човек, той изяжда средно два до 3 резена (400-600 грама) от тези плодове. Човек с доста балансирана диета не е в състояние да изяде по-голямо количество от тези питателни плодове“, казва д-р Сухорукова.
Здравен съвет за деня, 7 август: Лекар:НЕ ги яжте, това са най-опасните дини
Според лекаря има ограничения и за бременни и кърмачки – разрешени са им до три резена диня или пъпеш на ден.
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
„Деца от 6 години - 200-300 грама на ден. Като допълнително хранене се допускат не повече от 50 грама (през първите две години от живота на детето) и 100 грама за дете под тригодишна възраст“, отбелязва д-р Сухорукова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
По отношение на количеството от тези плодове, което може да се консумира в рамките на едно хранене, то не трябва да надхвърля 200 грама.
В същото време, добавя гастроентерологът, динята и пъпешът не са взаимозаменяеми продукти. Всеки от тези плодове е полезен за тялото по свой начин. Пъпешът съдържа много силиций, който подобрява структурата на кожата и косата. Динята не съдържа този компонент, но съдържа много фолиева киселина и желязо, които имат положителен ефект върху деленето на клетките и метаболизма на протеините.
Ако вземете предвид съдържанието на калории, динята печели в това отношение. В 100 гр диня се съдържат само 25 ккал, а в същото количество пъпеш – 35 ккал.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Пъпешът обаче има по-високо съдържание на фибри, което е важно за стабилната чревна функция, а също така стабилизира нивата на холестерола в кръвта и пречиства организма.
Динята и пъпешът съдържат микроелементи като калий, магнезий, желязо, манган, фолиева киселина, а пъпешът съдържа и голямо количество силиций, който е необходим за функционирането на имунната система.
Дините съдържат антиоксиданта ликопен, който намалява риска от сърдечни заболявания и атеросклероза, а също така намалява тревожността и депресията.
Но в пъпеша има повече витамин С. За да се задоволи дневната нужда на организма от аскорбинова киселина, е достатъчно да се ядат само 200 гр от този ароматен плод.
За хора, които имат стомашно-чревни проблеми, яденето на пъпеш може да причини подуване и газове. Пъпешът стимулира невроните на мозъка, като ги кара да работят на пълен капацитет. Благодарение на това паметта, възприятието и слуха се подобряват. Нормализират се нервната система, укрепват се съдовите стени и се подобрява кръвообращението.
Динята съдържа много пектини, които са необходими за нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт.
Комплексът от витамини, съдържащи се в пъпеша, подобрява структурата на кожата, косата и ноктите, а също така има мощен антиоксидантен ефект, предотвратявайки появата на бръчки. Динята подобрява настроението - нейната пулпа съдържа вещества, които помагат за производството на серотонин, „хормона на щастието“.
НЕ яжте диня и пъпеш с тези храни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!