Ендокринологът Марина Юшченко препоръчва консумацията на един популярен продукт , който е важно да се включи в ежедневната диета, тъй като има редки полезни свойства - повишава имунитета, пречиства червата и черния дроб.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Храната, която вдига имунитета, пречиства черния дроб и червата
Според доктора става дума за маслините. Те съдържат голямо количество витамини А, С, Е, РР, група В, както и натрий, магнезий, фосфор, мед, желязо, цинк, селен, калций и аминокиселини.
Лекар: Яжте мед с тази подправка за подсилване на имунитета
Както обяснява д-р Юшченко, маслините, когато се консумират редовно, укрепват имунната система и повишават устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Лекарят подчертава, че маслините имат благоприятен ефект върху чревната функция, активират производството на храносмилателни ензими и помагат за защита на черния дроб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Освен това, благодарение на съдържанието на магнезий и витамини от група В, маслините възстановяват нервната система и предпазват от стрес.
Д-р Марина Юшченко отбеляза, че редовната консумация на маслини има благоприятен ефект върху фертилната функция, предпазва от анемия и дефицит на фолиева киселина.
Други ползи от маслините
Маслините са ферментирала храна, която е важна за здравата микрофлора в червата. Диетичните фибри, съдържащи се в плодовете, им позволяват да регулират храносмилателния тракт, да ускорят метаболизма и да стимулират загубата на тегло.
Полиненаситените мастни киселини и витамините в състава на маслините помагат за производството на храносмилателни сокове и ензими, лекуват дефекти в лигавиците и възстановяват чернодробните клетки. Маслините предотвратяват образуването на камъни в жлъчните пътища, нормализират чревната подвижност, извеждат токсините от червата и помагат при хемороиди.
Мастните киселини и витамините от група В в състава им нормализират функционирането на централната нервна система, повишават нейната ефективност и подобряват паметта. Освен това се повишава общият имунитет. Съдържащите се в маслините токоферол и цинк са необходими за здравето на мъжете.
Експертът подчертава, че не трябва да се прекалява с маслините - консервираните плодове са наситени със солена марината. Маслините съдържат консервант - железен глюконат над 20 мг. В този случай максималната дневна доза за възрастен е 10 mg. Може да сте алергични към консерванта.
В допълнение, хората, страдащи от гастрит с висока киселинност, панкреатит, холецистит в острата фаза и холелитиаза, не трябва да ядат маслини. За ползи за здравето трябва да ядете повече от 5-10 маслини на ден.
Билката, която бори диабета и вдига имунитета
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!