Различните видове кафе имат различни нива на киселинност. Особено киселите сортове могат да причинят киселини. Това обаче не е причина да се откажете от кафето. Д-р Крутика Нанавати споделя как да избегнете неприятни последици.
Парене, дискомфорт в гърдите, горчивина в устата и понякога гадене - всичко това са неприятни спътници на киселини, когато стомашен сок попадне върху лигавицата на хранопровода. Най-често пристъпите на киселини се причиняват от храни, които увеличават производството на солна киселина. Списъкът включва мазни, пържени или пикантни храни, майонеза, домати и доматени сосове, чесън, лук, газирани напитки и цитрусови плодове. В допълнение, някои проучванияте показват, че киселините могат да бъдат причинени от кафето, казва експертът.
Може ли да се пие кафе по време на магнитни бури - запомнете го веднъж завинаги
Как да се избегнат киселините след пиене на кафе?
Първо, кафето отпуска долния езофагеален сфинктер. Това е клапа, която разделя стомаха от хранопровода и предотвратява обратния поток на киселина. Когато езофагеалният сфинктер се отпусне, за стомашната киселина е по-лесно да се върне обратно в хранопровода.
Второ, кафето е кисел продукт по природа. Кафените зърна съдържат повече от три дузини различни киселини. Може да се каже, че киселините са един от най-важните компоненти на кафето. Те съставляват до 11% от масата в зелените зърна и 6% в печените зърна. Различните видове кафе имат различна киселинност. Обикновено нивото на pH на тази напитка варира от 4,85 до 5,13.
Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
„Основните киселини в зелените кафеени зърна са хлорогенна, хининова, лимонена и ябълчена. Специфичният киселинен състав варира в зависимост от различни фактори като вид, сорт, географски произход, надморска височина на отглеждане и обработка след прибиране на реколтата“, се казва в преглед, публикуван в списанието Хранителна наука.
Така че, ако кафето ви причинява киселини, опитайте се да следвате тези правила, съветва д-р Нанавати.
"Изберете по-тъмно кафе. По време на печенето киселинният състав на кафеените зърна се променя значително. Разрушават се хлорогенната, лимонената и ябълчената киселини. Изследванията показват, че тъмните печени зърна съдържат баланс от химикали, които произвеждат по-малко стомашна киселина от средно печените зърна", казва експертът.
Лекар: Това са последствията от пиенето на кафе със захар, здравен съвет за деня, 27 януари
"Опитайте двойно ферментирало кафе. Кафето обикновено се ферментира веднъж. Въпреки това, някои производители добавят втора ферментация, която се смята, че прави кафето по-лесно за стомаха и по-малко горчиво и кисело", допълва още специалистът.
"Добавете малко мляко. Проучване на гастроентеролози от Тайван показа, че добавянето на мляко към кафето не предизвиква киселини. Причината е, че някои млечни протеини се свързват с хлорогеновата киселина, намалявайки киселинността на напитката. Освен това кафето премахва калция от тялото, а млякото може да компенсира тези загуби", споделя още д-р Нанавати.
Тя препоръчва консумация на студено кафе. Някои кафе машини имат функция за студено варене. И въпреки че не всеки оценява вкуса на студеното кафе, изследванията показват, че то има половината от киселинността на горещото кафе, казва още експертът.
Учени: Това е най-доброто време за пиене на кафе за дълголетие
Ползи от кафето
Кафето е полезно като стимулант на умствената дейност и когнитивните поведенчески функции. Тези, които консумират напитката, могат да очакват нормализиране на количеството на хормоните допамин, норепинефрин, серотонин в организма, което се отразява на общото настроение, бодрост и желание за творчество.
Кафето е полезно като стимулант на умствената дейност и когнитивните поведенчески функции. Тези, които консумират напитката, могат да очакват нормализиране на количеството на хормоните допамин, норепинефрин, серотонин в организма, което се отразява на общото настроение, бодрост и желание за творчество.
Кафето понякога се смята за най-достъпното невротропно лекарство. В умерени количества кофеинът, който съдържа, помага за подобряване на концентрацията и повишаване на бдителността. Кафето има положителен ефект върху решаването на всякакви конкретни работни задачи, повишава производителността и броя на процесите, изпълнени за единица време.
Но кафето може да има и негативни ефекти. Кофеинът стимулира централната нервна система. В резултат на превъзбуда човек може да страда от безсъние. Кофеиновите молекули блокират аденозиновите рецептори. В резултат на това, когато човек е изчерпал дневния си ресурс и има нужда от почивка, той продължава да води активен начин на живот и по този начин изтощава тялото си. В резултат на това тялото е подложено на стрес.
Здравен съвет за деня, 24 януари: Лекар: Това е идеалният брой чаши кафе на ден за бодрост и здраве
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!