Най-полезните подправки за кръвоносните съдове и сърцето са люти чушки, джинджифил и чесън, това споделя руският лекар Елена Хохлова. Според нея чесънът например помага за намаляване на "лошия" холестерол. Чилито, джинджифилът и чесънът съдържат съединения, съдържащи сяра. Именно те по време на метаболитни трансформации в организма разширяват кръвоносните съдове и помагат за понижаване на кръвното налягане.
Подправките, които предпазват от атеросклероза
Чесънът помага за понижаване на "лошия" (LDL) холестерол и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Лютият червен пипер, поради съдържанието на капсаицин, има стимулиращ ефект върху кръвоносната система, добавя д-р Хохлова.
По колко подправки може да се ядат на ден?
Експертът подчертава, че лютият червен пипер помага за подобряване на еластичността на стените на кръвоносните съдове, което е особено важно за профилактиката на атеросклерозата. Ускорявайки метаболизма, капсаицинът помага на тялото да изхвърли токсините по-бързо, което има положителен ефект върху работата на сърцето, казва д-р Хохлова.
“Джинджифилът е известен с благотворния си ефект върху кръвоносните съдове. Укрепва стените им, подобрява микроциркулацията и спомага за намаляване нивото на „лошия” холестерол. Освен това има ефект върху намаляването на холестерола, както чрез ускоряване на отделянето му чрез жлъчката и червата, така и чрез предотвратяване на окисляването на съществуващите плаки“, допълва д-р Хохлова.
Лекар: Яжте ги всеки ден, това са най-полезните подправки, здравен съвет за деня, 8 януари
Други ползи от джинджифила
Джинджифилът често се използва като средство срещу стомашно-чревни разстройства.
“Подправката доказано помага при подуване на корема. Джинджифилът също така стимулира производството на панкреатични ензими, подобрявайки храносмилането и ускорявайки метаболизма. Освен това едно от основните свойства на джинджифила е, че има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, разрежда кръвта, понижава кръвното налягане и предпазва сърцето от коронарна болест”, допълва специалистът.
“Здравите възрастни могат да консумират около 3-4 грама пресен джинджифил на ден. Това е около една чаена лъжичка. Ако е на прах, достатъчно е около половин чаена лъжичка на ден”, казва лекарят.
Как да определим точното количество подправки за кайма
“Въпреки това, има редица противопоказания за консумация на джинджифил. Те включват гастрит, колит, пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника. Подправката трябва да се използва с повишено внимание, ако имате алергии, астма и диабет“, споделя д-р Хохлова. Тя добавя, че хората със сериозни заболявания на сърдечно-съдовата система също трябва да внимават с джинджифила. В големи количества подправката води до резки промени в кръвното налягане, а също така намалява съсирването на кръвта и увеличава риска от кървене.
Ползи от чесъна
Етерични масла, кверцетин, фруктозан, различни витамини, особено С и В6, полезни минерали като калций, манган, калий и фосфор обясняват ползите от чесъна.
Кои подправки за картофи на фурна им придават божествен аромат
Благодарение на тях той има противовъзпалителни, антисептични и антибактериални свойства и е основна съставка в профилактиката на много заболявания:
- ефективен при респираторни инфекции, както и при болки в гърлото и задух;
- активира имунната система и действа като отличен детоксикатор;
- предпазва телесните клетки от увреждане и стареене поради антиоксиданти, това може да намали риска от болест на Алцхаймер и деменция;
- намалява риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркти и инсулти – най-големите убийци в света;
- намалява общия холестерол и липопротеините с ниска плътност ("лош холестерол");
- помага в борбата с паразитите в червата;
- помага за заздравяването на рани, облекчава възпалението.
Чесънът обаче има недостатъци. Той е агресивен и предизвиква активно отделяне на стомашен сок, а без храна уврежда лигавицата. Има хора, които са алергични към него. А лошият дъх ограничава живота му. Ако спазвате всички правила, добавянето на чесън към вашата диета е много лесно. Съчетава се добре с повечето солени ястия, особено със супи и сосове. Силният аромат на чесъна също може да добави вкус към различни рецепти.
15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Други ползи от лютия червен пипер
Повишава имунитета, особено устойчивостта на различни настинки. Малко количество чили стимулира стомашно-чревния тракт и повишава апетита. Намалява нивата на кръвната захар.
Яденето на люти чушки подобрява апетита, кръвообращението, активира метаболизма, мозъчната дейност, понижава кръвното налягане, повишава устойчивостта на организма към стрес и укрепва имунната система. Освен това учените смятат, че лютият червен пипер помага за увеличаване на продължителността на човешкия живот, казва още д-р Хохлова.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!