С напредване на възрастта нуждите на тялото ни се променят и правилното хранене играе ключова роля за поддържане не само на костите, но и на здравето и жизнеността като цяло. Това споделя д-р Крутика Нанавати. Тя допълва, че възрастните хора определено трябва да следят диетата си, за да живеят по-дълго. Експертът споделя кой зеленчук е истинска суперхрана за възрастните хора и препоръчва включването му в ежедневната диета.
Ползи от зелето за възрастните хора
Диетологът твърди, че обикновеното бяло зеле е истинско съкровище за възрастните хора, тъй като съдържа много полезни вещества, необходими за тяхното здраве.
Зелето е богато на витамини С, К, група В, както и на минерали като калий, калций, магнезий и желязо. Тези вещества поддържат имунната система, укрепват костите, работата на сърцето и нервната система. Знормализирателето съдържа много фибри, които подобряват храносмилането, предпазват от запек и помагат за прочистването на тялото от токсини.
Този зеленук е източник на антиоксиданти, които предпазват клетките на тялото от увреждане от свободните радикали, като забавят процеса на стареене. Зелето е с ниско съдържание на калории, което го прави идеален продукт за хора, следящи теглото си.
Лекар: Това е най-добрият десерт за възрастните хора, укрепва костите и сваля кръвното
Витамин С, съдържащ се в зелето, поддържа имунната система и помага на тялото да се бори с инфекциите. Калцият и витамин К, на които е богато зелето, укрепват костите и предотвратяват развитието на остеопороза, заболяване, което често се среща при възрастните хора. Фибрите, съдържащи се в зелето, нормализират работата на червата и предпазват от запек.
Калият, който се намира в зелето, помага за понижаване на кръвното налягане и поддържа здравето на сърцето. Някои проучвания показват, че яденето на зеле може да намали риска от развитие на някои видове рак, споделя още експертът.
Как е правилно да се консумира зеле и кой не трябва да го яде?
Зелето може да се консумира в различни форми: прясно, задушено, кисело, варено. Киселото зеле е особено полезно, тъй като съдържа пробиотици, които поддържат здравето на червата.
Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
За консумацията на този зеленчук има някои противопоказания. Хората със стомашно-чревни заболявания като гастрит или язва в остра фаза трябва да консумират зеле с повишено внимание и след консултация с лекар.
Други ползи от зелето
Само 200 грама зеле съдържа пълната дневна нужда от витамин С. И това е много важно за нас, особено през есента.
„Витамин С има противовъзпалителни свойства“, казва руският лекар Светлана Павличенко, изпълнителен директор на Националния изследователски център „Здравословно хранене“ и кандидат на медицинските науки.
„Витаминът е отговорен и за възстановителните процеси в организма и е необходим за синтеза на колагеновия протеин, който укрепва съединителната тъкан (включително кожата и ставите) и участва в изграждането на костите и мускулите", допълва експертът.
Съвет от лекар: Пийте я всеки ден, тази напитка сваля кръвното и заздравява костите
Витамини от група В са необходими за стабилното функциониране на централната нервна система. „Зелето съдържа значителни количества витамини В1, В2, В3; Съдържа и важните витамини РР, които участват в метаболизма, и витамин К, който подпомага съсирването на кръвта“, споделя руският лекар Елизавета Егорова.
Тя допълва, че витамини А и Е в зелето насърчават регенерацията, заздравяването на рани и изгаряния. Експертът допълва, че коментираният зеленчук е богат и на калций.
„Ежедневната нужда на човека от калций е приблизително 1000-1200 мг“, отбелязва Елизавета Егорова.
Лекар: Яжте този зеленчук всеки ден, семената му са полезни за костите
„Бялото зеле може да се използва като един от източниците на калций, тъй като съдържанието на калций в него превишава това на картофите 4,8 пъти", допълва експертът.
Зелето е богато и на йод. Йодът е необходим за профилактиката на заболяванията на щитовидната жлеза и за правилното умствено и физическо развитие. „Бялото зеле може да бъде допълнителен източник на йод: 100 грама зеле съдържат приблизително 3 mcg йод“, допълва д-р Елизавета Егорова.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!