Експерти от British Heart Foundation (BHF) определиха напитката като помагаща за понижаване на кръвното налягане.
Още: Как да преборим пристъп на кашлица през нощта
Още: Колко време обикновено продължава гнойната ангина
Старшият диетолог на BHF Виктория Тейлър препоръчва ежедневната консумация на сок от цвекло.
Ползи от сока от цвекло за кръвното
Според експерта тази напитка нормализира кръвното налягане, което има благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система. Пиенето на 250 милилитра сок от цвекло на ден може да понижи кръвното налягане и да подобри здравето на сърцето.
Лекар: При скок в кръвното сложете това върху краката си
Още: Хиперхолестеролемия: Причини, симптоми и лечение
Още: Лекар: Това са двете най-вредни храни за черния дроб след алкохола
От BHF обясняват, че ползите от цвеклото се крият в нитратите, които съдържа. За тези, които не обичат този зеленчук, експертите съветват да включат в диетата си зеле, спанак, целина, банани и ягоди, които съдържат същите полезни микроелементи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„Яденето на пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове и избягването на алкохол, сладкиши и сол е най-добрият начин за контролиране на хипертонията“, добавя д-р Тейлър.
Други ползи от цвеклото
Фибрите, съдържащи се в цвеклото, могат да помогнат за правилното храносмилане. Диетичните фибри, влизайки в дебелото черво, създават среда за размножаване на полезни бактерии и също така подобряват чревната подвижност.
Цвеклото съдържа беталаини, растителни пигменти, които придават на кореноплода червено-виолетов цвят и имат антиоксидантни свойства. Те предпазват клетките от увреждане на свободните радикали и могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на много хронични заболявания.
Още: Здравен съвет за деня, 5 януари: Лекар: Яжте го всеки ден, това е най-полезният зеленчук
Още: Лекар: Тези 7 заболявания се влошават най-често след празниците
Цвеклото може да се яде сурово: по този начин неговите полезни свойства са още по-изявени. Например, той съдържа повече беталаин, тъй като това съединение е чувствително към топлина и кислород и може да бъде унищожено чрез термична обработка.
Освен това съдържа повече оксалати - соли на оксаловата киселина , чието умерено количество няма да навреди на здрав човек и дори ще бъде полезно.
Въпреки това, когато оксаловата киселина навлезе в тялото, тя може да се свърже с минерали и да образува соли като калциев и железен оксалат. В резултат на това желязото и калцият се усвояват по-слабо. Ето защо, ако има дефицит на тези хранителни вещества, е по-добре да ядете цвекло и други продукти с оксалова киселина по-рядко и задължително те трябва да са термично обработени.
Цвеклото трябва да се консумира умерено, ако имате уролитиаза, тъй като кристалите на калциевия оксалат могат да се отлагат в бъбреците. Също така се препоръчва ограничаване на количеството цвекло в диетата на хора с ниско кръвно налягане, което се дължи на съдоразширяващия му ефект.
Лекар: 3 начина за сваляне на кръвното и удължаване на живота
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!