В момента има повече от 55 милиона души с деменция по света, от които повече от 60% живеят в страни с ниски или средни доходи. Всяка година има почти 10 милиона нови случая на деменция.
Деменцията е резултат от различни патологии и наранявания, засягащи мозъка. Най-честата форма на деменция е болестта на Алцхаймер, за която се смята, че представлява 60-70% от случаите.
Сега деменцията е седмата водеща причина за смърт в света и е една от водещите причини за увреждане и зависимост при възрастните хора.
През 2019 г. глобалната икономическа цена на деменцията беше 1,3 трилиона щатски долара, от които приблизително 50% от разходите се дължаха на неформални грижи (като например от семейството и близки приятели), със средно 5 часа на ден.
Проблемът с деменцията засяга жените в значително по-голяма степен пряко или косвено. Жените имат по-голямо бреме на деменция в годините на живот, коригирани с увреждане, и по-високи нива на смъртност, като същевременно представляват 70% от времето, прекарано в грижи за хора с деменция.
Деменцията е термин, който описва няколко заболявания, които имат отрицателно въздействие върху паметта, мисленето и способността за извършване на ежедневни дейности. Деменцията прогресира с времето. Засяга главно по-възрастните хора, но не всички хора развиват деменция с възрастта.
Надежда: Има вид алкохол, който намалява риска от деменция
Факторите, които увеличават риска от развитие на деменция, включват:
1. възраст (деменцията е по-често при хора на възраст 65 години и повече);
2. високо кръвно налягане (хипертония);
3. висока кръвна захар (диабет);
4. наднормено тегло или затлъстяване;
5. пушене;
6. прекомерна консумация на алкохол;
7. липса на физическа активност;
8. социална изолация;
9. депресия.
Деменцията е синдром, който може да бъде причинен от различни заболявания, които постепенно разрушават нервните клетки и увреждат мозъка, което обикновено води до намаляване на когнитивната функция (т.е. способността да се обработва информация психически) в по-голяма степен, отколкото би било иначе очаквано, в резултат на нормалните процеси на биологично стареене. Въпреки че деменцията не засяга съзнанието, увреждането на когнитивната функция често е придружено и понякога предшествано от промени в настроението, влошаване на емоционалния контрол и влошаване на социалното поведение или мотивация.
Деменцията има физически, психологически, социални и икономически последици не само за хората, живеещи с деменция, но и за хората, които се грижат за тях, техните семейства и обществото като цяло. Това често е придружено от липса на осведоменост и разбиране на деменцията, което води до стигма и затруднява диагнозата и грижите.
Защо всички пропускат първите признаци на деменция?
Появата на проблеми с паметта понякога се предхожда от промени в настроението и поведението на човека. С времето симптомите се влошават. Рано или късно всички хора с деменция се нуждаят от помощ в ежедневието.
Ранните признаци и симптоми на деменция включват:
· пропуски в паметта и забравяне на скорошни събития;
· загуба на вещи или невъзможност да си спомните къде са били оставени;
· нарушаване на ориентацията на терена при ходене или шофиране на автомобил;
· дезориентация, дори в позната среда;
· загуба на представа за времето;
· трудности при решаване на проблеми или вземане на решения;
· нарушена способност за проследяване на разговори или затруднено намиране на думи;
· затруднено изпълнение на познати задачи;
· проблеми с визуалната оценка на разстоянието до обектите.
Деменция: 4 ранни симптома, които се появяват преди загубата на памет
Общите промени в настроението и поведението включват:
· безпокойство, депресия или раздразнение поради пропуски в паметта;
· промени в личността;
· нарушение на нормите на поведение;
· отказ от работа или общуване с хора;
· намален интерес към чувствата на другите хора.
Деменцията засяга хората по различен начин в зависимост от основните причини, наличието на други заболявания и състоянието на когнитивната функция на човека преди началото на заболяването.
Повечето симптоми се влошават с времето, но някои симптоми могат да изчезнат или да се появят едва в по-късните етапи на деменцията. С напредването на болестта нараства нуждата на човека от външна помощ в грижата за себе си. Хората с деменция понякога губят разпознаването на близките си, трудно се придвижват, губят контрол върху уринирането и движенията на червата, изпитват затруднения при хранене и пиене и проявяват поведенчески смущения, като агресивни изблици, които причиняват дистрес както на човека с деменция, така и на тези около тях.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.