Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо проблемите с коляното се засилват с напредване на възрастта?

27 ноември 2024, 07:45 часа

Нараняванията на коляното не се ограничават до състезателни спортисти. В ежедневието ни инцидент или бързо движение в грешна посока може да нарани коляното и да изисква медицинско лечение. Една четвърт от възрастното население по света изпитва болка в коляното всяка година

Здрави колена

Костите на колянната става се състоят от бедрена кост, тибия и патела. Както при всички здрави стави, гладкият хрущял покрива повърхностите на костите, образувайки ставите и позволявайки контролирано движение.

Мускулите, връзките и сухожилията допълнително поддържат колянната става. Предният кръстосан лигамент, известен като ACL, и задният кръстосан лигамент или PCL, осигуряват вътрешна стабилност на коляното. В допълнение, две твърди парчета фиброхрущял, наречени мениски, лежат вътре в ставата, осигурявайки допълнителна стабилност и абсорбиране на удара.

Всички тези структури работят заедно, за да позволят на коляното да се движи плавно и безболезнено по време на ежедневното движение, независимо дали се навеждате, за да вземете семейната котка или отивате да бягате.

Причини за болки в коляното

Две основни причини за болка в коляното са остра травма и остеоартрит.

Връзки като ACL и PCL могат да бъдат напрегнати и разкъсани, когато възникне сила на срязване между бедрената кост и пищяла. ACL наранявания често възникват, когато спортистите се приземят неудобно на коляното или бързо се завъртят върху стъпил крак. В зависимост от тежестта на нараняването, тези пациенти могат да бъдат подложени на физиотерапия или може да се нуждаят от операция за възстановяване или замяна.

Увреден менискус на коляното: Симптоми и възможности за лечение

PCL нараняванията са по-редки. Те възникват, когато тибията изпитва задна или обратна сила. Този тип нараняване е често срещано при автомобилни катастрофи, когато коляното се удари в таблото или когато пациентите падат напред, когато се качват по стълбите.

Менискусите също могат да претърпят дегенерация и разкъсване от срязващи и ротационни сили, особено по време на дейности с натоварване. Тези видове наранявания често изискват рехабилитация чрез физиотерапия или операция.

Болката в коляното може също да е резултат от нараняване или прекомерно натоварване на мускулите и сухожилията около коляното, включително квадрицепсите, подколенните сухожилия и сухожилията на пателата.

Както нараняванията, така и прекомерното натоварване на коляното могат да доведат до дегенеративни промени в ставните повърхности, известни като остеоартрит. Остеоартритът е прогресивно заболяване, което може да доведе до болка, подуване и скованост. Това заболяване засяга колената на над 300 милиона души по света, най-често тези на 50 и повече години.

Възрастта също е фактор за болки в коляното. Структурата и функцията на вашите стави се променят с възрастта. Хрущялът започва да се разгражда, тялото ви произвежда по-малко синовиална течност за смазване на ставите и мускулната сила и гъвкавост намаляват. Това може да доведе до болезнено, ограничено движение в ставата.

Рискови фактори за проблеми с коляното

Има някои рискови фактори за остеоартрит на коляното, които не можете да контролирате, като генетика, възраст, пол и вашата история на предишни наранявания.

За щастие има няколко рискови фактора, които можете да контролирате и които могат да ви предразположат към болки в коляното и по-специално към остеоартрит. Първият е наднорменото тегло

Предотвратяване на болки в коляното

Увеличаването на физическата активност е един от ключовите елементи за предотвратяване на болки в коляното. Често физиотерапевтичната интервенция за пациенти с остеоартрит на коляното се фокусира върху укрепване на коляното, за да се намали болката и да се поддържа ставата по време на движение.

Лекар: Събуждане с болки в коляното - какво се опитва да ви каже тялото ви

Лечения за болки в коляното

Консервативното лечение на болки в коляното включва противовъзпалителни и болкоуспокояващи лекарства и физиотерапия.

Медицинското лечение на остеоартрит на коляното може да включва инжекции с кортизон за намаляване на възпалението или инжекции с хиалуронова киселина, които помагат за смазване на ставата. Облекчението от тези интервенции често е временно, тъй като те не спират прогресията на заболяването. Но те могат да забавят необходимостта от операция средно с една до три години, в зависимост от броя на инжекциите.

Физиотерапията обикновено е по-дълготраен вариант за лечение на болка в коляното. Лечението с физиотерапия води до по-трайно намаляване на болката и функционални подобрения в сравнение с лечението с инжектиране на кортизон за някои ремонти на менискуса.

Пациентите с остеоартрит често се възползват от тотална смяна на колянна става, операция с висок процент на успех и трайни резултати.

Хирургичните интервенции за болка в коляното включват ремонт, подмяна или отстраняване на ACL, PCL, менискуси или хрущял. Когато по-консервативните подходи се провалят, пациентите с остеоартрит могат да се възползват от частична или пълна смяна на колянна става, за да позволят по-безболезнено движение. При тези процедури едната или двете страни на колянната става се заменят с пластмасови или метални компоненти. След това пациентите посещават физиотерапия, за да помогнат за връщането на обхвата на движение.

Въпреки че има рискове при всяка операция, повечето пациенти, които се подлагат на смяна на колянна става, се възползват от намалена болка и повишена функция, като 90% от всички смени продължават повече от 15 години.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес