Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо имаме храчки без кашлица?

16 февруари 2024, 08:08 часа

Храчките в гърлото могат да се появят поради нисък прием на вода през деня или престой в среда с по-сух въздух, което може да остави гърлото сухо и раздразнено, с по-гъста слуз. Това обаче може да се случи и поради състояния като тонзилит, фарингит, синузит или дори гастроезофагеален рефлукс.

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар

Д-р Кларис Безера разказва за това състояние:

В зависимост от причината, храчките в гърлото могат да бъдат придружени от други симптоми, като например усещане за заседналост в гърлото, треска или жълти или зеленикави храчки. Препоръчва се консултация с оториноларинголог или общопрактикуващ лекар.

Още: Знаете ли коя е най-добрата билка за отхрачване

Още: Кардиолог: Пийте това прясно мляко, сваля холестерола

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Основните причини за храчки в гърлото са следните.

1. Недостиг на вода

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

Пиенето на по-малко вода от нужното на организма прави гърлото по-сухо и сгъстява слузта в гърлото. Най-подходящо в случая е да поддържате гърлото си хидратирано, като пиете поне 2 литра вода на ден на малки глътки, за да помогнете за разреждането на храчките.

2. Сух въздух

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Още: Ако имате храчки в гърлото - ето как да се отървете от тях в домашни условия

Когато въздухът е по-сух, лигавицата на носа и гърлото е склонна да губи влага и слузта става по-гъста - което води до усещане за заседнала храчка в гърлото. Използването на климатик също изсушава въздуха в стаята, благоприятствайки дразненето на гърлото и постоянните храчки.

3. Синузит

Синузитът е възпаление на носните синуси, които са малки кухини в черепа около носа и очите. Обикновено се причинява от алергични заболявания или инфекции от вируси, гъбички или бактерии, причиняващи натрупване на храчки в носа. Излишъкът от храчки в носа може да доведе до постназално изтичане, когато храчките капят надолу по гърлото и получават жълто или зеленикаво оцветяване. Лечението на синузит обикновено се извършва с лекарства, препоръчани от оториноларинголога. Помага също промиване на носа с вода и сол или физиологичен разтвор.

4. Бактериален тонзилит

Още: Забравете за постоянните храчки в гърлото - ефективни методи за премахването им

Наличието на храчки в гърлото може да бъде причинено и от бактериален тонзилит – който представлява възпаление на сливиците. Други симптоми в случая са храчки с гной, интензивно възпалено гърло, затруднено преглъщане, висока температура.

Лечението на бактериален тонзилит трябва да се извършва под ръководството на оториноларинголог, който може да препоръча употребата на антибиотици за борба с инфекцията като, например, амоксицилин, азитромицин, клиндамицин или цефалоспорин.

5. Алергичен ринит

Алергичният ринит се причинява от контакт с алергенни вещества, като например прах, цветен прашец, животински пърхот или някои растения, и може да бъде по-чест през пролетта или есента.

Още: С тези бабини трикове ще се отървете от храчките за нула време!

6. Фарингит

Фарингитът е възпаление на фаринкса, разположен в задната част на гърлото. Може да бъде резултат от вируси или бактерии и да провокира болки в гърлото, затруднено преглъщане и зелени или жълти храчки в гърлото.

7. Гастроезофагеален рефлукс

Гастроезофагеалният рефлукс е връщане на стомашно съдържание към устата, което причинява болка, неприятен вкус, сърбеж в гърлото и усещане за постоянна храчка в гърлото. Лекува се според препоръките на гастроентеролога с употребата на антиациди, стомашни протектори или ускорители за изпразване на стомаха

Още: Домашното чудо, което ще ви избави от събирането на слуз и храчки

8. Излагане на дразнители

Излагането на дразнещи вещества, като цигарен дим или друго замърсяване, може да причини дразнене на гърлото и хронично възпаление, което води до повишено образуване и натрупване на храчки в гърлото. Избягването на подобни вещества е най-ефективната мярка. Ако това не е възможно, може да използвате успокояващи таблетки, които съдържат мед, лимон или джинджифил, или да правите гаргара чрез разтвори с вода и сол.

9. Белодробни проблеми

Някои белодробни проблеми, като бронхит, астма или пневмония, причиняват повишено производство на слуз в белите дробове, назална конгестия и кашлица с бистра, бяла, жълтеникаво-сива или зелена храчка, която може да съдържа и кръв. Трябва да се консултирате с пулмолог, който да препоръча най-подходящото лечение в зависимост от белодробния проблем.

Внимание! Статията дава само общи сведения. Пазете се от самолекуване и се допитвайте винаги до специалист-медик!

Източник: Tuasaude

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес