Нивата на кръвната захар са особено показателни за здравословното състояние, поради което проследяването им е част от редовните профилактични прегледи. Трайно високите нива на захар в кръвта са свързани с риск от тежки усложнения, част от които и животозастрашаващи – диабетна кетоацидоза, тежка дехидратация, която е следствие от опитите на тялото да се отърве от излишната захар, трайни увреждания на очите, нервите, бъбреците и кръвоносните съдове.
Краткосрочното повишаване на нивата на кръвна захар е нормално и очаквано след хранене, ако консумирате храна, богата на въглехидрати, сладки храни или такива с висок гликемичен индекс. Организмът е така устроен, че при здравите хора панкреасът отделя инсулин в отговор на повишаването на глюкозата след хранене. Тя се абсорбира в различни клетки на тялото и нивата на кръвната захар падат до онези преди хранене.
Ако обаче захарта в кръвта не се преработи правилно поради твърде малко секретиран инсулин или поради резистентност към действието на инсулина в резултат на заболяване, нивата на кръвната захар не се нормализират и остават високи. Защо обаче се среща ниска кръвна захар след хранене, здравословен проблем ли сочи това, или напротив – предпазва ни от развитие на диабет? Вижте какво означава ниска кръвна захар след хранене и опасна ли е.
Ниска кръвна захар след хранене – възможно ли е?
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Очаквано е нивата на кръвната захар да се повишат след хранене, като храните с нисък гликемичен индекс водят до умерено и елегантно увеличаване на кръвната захар, докато тези с висок гликемичен индекс водят до рязък скок, което ги прави неподходящи за страдащите от диабет и други хронични заболявания, пряко свързани с кръвната захар. Ниските нива на кръвна захар след хранене не са очаквани. Ниската кръвна захар след хранене е позната като реактивна хипогликемия, чиито симптоми се проявяват до 4 часа след хранене и включват:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Да се изправиш срещу магнитните бури е много лесно - с тези супер важни съвети лошото ще мине
Още: Лекар: Яжте този сезонен плод всеки ден, сваля високия холестерол
Защо имаме ниска кръвна захар сутрин?
- замаяност, обърканост,
- учестен сърдечен ритъм,
- замъглено виждане,
- изнервеност и безпокойство,
- слабост, умора, отпадналост,
- главоболие,
- изпотяване без други причини за това като горещо време,
- треперене и т.н.
Ниска кръвна захар след хранене – какво я причинява?
Механизмът и причините за ниските нива на кръвна захар след хранене не са напълно ясни, като се предполага, че сред причините е богатото въглехидратно хранене, в резултат на което тялото произвежда твърде много инсулин и това производство не се преустановява и след като се е усвоила храната. Именно тези високи нива на инсулина водят до ниска кръвна захар след хранене.
Още: Кардиолог: Банани - вдигат или свалят холестерола
Още: Колко трябва да е кръвната захар сутрин на гладно
Сред причините за ниска кръвна захар след хранене или т.нар. реактивна хипогликемия могат да бъдат и прекомерна консумация на алкохол, тумори, метаболитни заболявания, лечение на язва, като особено застрашени са хората с наднормено тегло. Предвид тежката, неприятна симптоматика и това, че зад реактивната хипогликемия могат да се крият опасни заболявания като онкологични, не можем да наречем ниските нива на кръвна захар след хранене нормални или безопасни.
12 симптома на ниска кръвна захар, които не трябва да пренебрегвате
Ниска кръвна захар след хранене – как да се справите?
Първо, необходимо е да бъдат диагностицирани и обсъдени с лекар. Консултацията със специалист е належаща, за да се открие причината за реактивната хипогликемия. Лечението зависи именно от нея.
Може да съдействате на лекаря си и да подпомогнете лечението чрез промени в начина на живот и хранене. Ако липсва скрита причина, заболяване, което да е в основата на реактивната хипогликемия, тя не е опасна и обикновено може да се справите с нея дори само с промяна на начина на живот и менюто на масата си. Честото променяне на диетата ви може да облекчи симптомите, а тези промени ще повлияят повече от положително:
- Хранене често и на малки порции, като тялото не трябва да остава без гориво на всеки 3-4 часа.
- Хранене с разнообразни храни, сред които трябва да има богати на протеини, пълнозърнести, зеленчуци, плодове.
- Избягване на консумацията на храни с високо съдържание на захар и силно рафинирани въглехидрати като бял хляб например.
- Преустановяване на консумацията на алкохол на празен стомах и прибавяне на подходящо мезе към всяка чашка с огнено питие.
- Умерена физическа активност и спорт, съобразени с възрастта, общото физическо състояние, възможности и здраве.
Ако това не помогне, лекарят знае как да противодейства на реактивната хипогликемия и да ви помогне да забравите за проблема, свързан с ниска кръвна захар след хранене.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.