Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За пръв път в САЩ доставиха бъбрек за трансплантация с дрон

03 май 2019, 07:21 часа

Бъбрек за донор е бил доставен на хирурзи в американска болница чрез дрон, при първия полет от този вид.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Мнозина виждат огромен потенциал за безпилотните летателни системи (UAS), доставящи медицински продукти, като някои вече правят това в Африка. Полетът в САЩ е изисквал изработването на специален дрон, който е успял да поддържа и съхранява органа, съобщи BBC, цитирана от БГНЕС.

Получателят е 44-годишна жена от Балтимор, която е чакала 8 години за трансплантацията. Тя каза следното за необичайния метод на доставяне: "Цялото това нещо е невероятно. Преди години не бихме помислили за такова нещо".

Според Обединената мрежа за споделяне на органи, която управлява трансплантациите на органи в САЩ, през 2018 година в списъците на чакащите е имало близо 114 000 души, като 1,5% от органите не са стигнали до местоназначението си, а близо 4% са се забавили с два или повече часа.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

"Предоставянето на орган от донор на пациент е свято задължение с много компоненти. От решаващо значение е да намерим начини да вършим това по-добре", каза Джоузеф Скалея, асистент по хирургия в Медицинския факултет на Университета в Мериленд.

Пътуването на дрона от три мили е изисквало употребата на много нови технологии, включително специално изработен дрон, който може да носи допълнителното тегло на органа и нужните камери за проследяването му. Машината е била снабдена със системи за комуникация и безопасност при полет над градски и гъсто населен район.

Чарли Александър, главен изпълнителен директор на фондация "Живото наследство" в Мериленд - благотворителна организация, която работи за увеличаване на даряването на органи, каза: "Ако можем да докажем, че това работи, тогава можем да погледнем към преодоляването на много по-големи разстояния в безпилотния транспорт на органи. Това ще сведе до минимум необходимостта от множество пилоти и полетно време и ще отговори на въпросите, свързани с безопасността, които имаме в нашата област", добави Александър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес