Консервираните зеленчуци увеличават риска от опасни болести, пише Daily Express, цитирайки проучване на Световния фонд за изследване на здравето.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Зеленчуците се консервират, за да се забави значително скоростта на разваляне, като същевременно се запазват хранителните и вкусовите им качества. За тази цел в туршиите се добавят сол и киселина.
Високото съдържание на сол променя вискозитета на слузта, която предпазва стомашната стена, и също така увеличава производството на съединения от нитрозогрупата. Прекомерният прием на сол води до първично увреждане на клетките и като следствие - до болести на стомаха.
Опасни ли за здравето ли са домашните мезета и луканки? Отговорът ще ви изненада
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Болестите стомаха е злокачествен тумор, възникващ в епитела на лигавицата на органа. То може да се развие във всеки участък и да се разпространи в други органи, особено в хранопровода, белите дробове и черния дроб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Факторите, които допринасят за развитието на болести на стомаха, включват хранителните навици и фактори на околната среда като тютюнопушене, инфекциозни и генетични фактори.
Болестите на стомаха в ранен стадий обикновено има незабележими клинични прояви и неспецифични симптоми (диспепсия, загуба на апетит). Други симптоми на боелстта (т.нар. синдром на "малките признаци") са астения, отвращение към месо, анемия и загуба на тегло. В по-късните етапи към симптомите се прибавят болка в епигастриума, повръщане и кървене при раздразнение или разпадане на тумора.